Asus ARES: En Güçlü Ekran Kartı Bu Mu?

Asus ARES, duyurulduktan hemen sonra gelmiş geçmiş en hızlı kart olma iddiasıyla kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. ARES’i pek çok testten geçirdik ve bu canavarın gerçek gücünü ölçtük. Testlerin sonucunda bu kartın dört haneli satış fiyatının karşılığını verip vermediğini göreceğiz.

Bilgisayar donanımına bayılıyorum. Hatta o kadar çok seviyorum ki iş hayatımı bunun üzerine kurdum. Ancak şunu itiraf etmeliyim ki sayısız ekran kartı inceledikten sonra artık hiçbir şey ilk ekran kartımı aldığımda yaşadığım heyecanı vermiyor (ilk kartım 3dfx Voodoo’lar 4 MB belleğe sahipken 6 MB bellekle gelen Canopus Pure3D’ydi). Kısacası işi bütün gün test yapmak olan deneyimli bir editör olarak gençliğimde yaşadığım heyecanların yakınından artık pek sık geçmiyorum.

Bu bakımdan Asus’un ARES ekran kartının kutusunu açarken suratımda kocaman bir gülümseme olduğunu fark ettiğimde kendime şaşırdım.

İlk önce elime ulaşan paket biraz kafamı karıştırdı. Asus incelenmek üzere bir ekran kartı gönderdiğini belirtiyordu. Ancak bu paket diğerlerine çok daha büyüktü. Bir ekran kartından çok bir dizüstü bilgisayara benziyordu. Republic of Gamers (RoG) ve Radeon logoları dışında içinde bulunan ürünle ilgili hiçbir bilgi yoktu.

Asus ARES Çanta

Asus ARES Çanta

Kutuyu açtığımda karşıma kenarları metalle güçlendirilmiş James Bond tarzı olarak bilinen bir çanta çıktı. Çantanın sağ alt köşesinde ARES ismi dikkati çekiyordu. Çantanın sapındaysa ürünle ilgili ipucu niteliğinde küçük bir etiket yer alıyordu. Böyle bir durumda kim olsa çantayı en hızlı şekilde açmaya çalışırdı herhalde.

Çantayı açtığımda birkaç parça ürünün koruyu sünger bölümler arasına yerleştirildiğini gördüm. Tabi gözüm hemen büyük bir yer kaplayan ekran kartına takıldı…

11 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   Ortam sıcaklığını ayrı düşünmenize gerek yok. Burada belirtilen sıcaklıklar ürünlerin üzerinde bulunan algılayıcılar tarafından okunan değerler, doğrudan bu ölçümleri kullanabilirsiniz.

 1. Tahir Meylani

  Bu incelemeden ekran kartının yaklaşık iki kilo olduğunu öğreniyoruz.

  Fakat nasıl olduysa biri yanlış okuyup/yazıp “sadece soğutunun 3.5kg ağırlığı…” olduğunu yazmış tüm haber ve donanım sitelerimiz bu bilgiyi aynen almışlar.

  Bende bir ekran kartı nasıl 3.5 kg’dan daha ağır olabilir diyordum. Meğer yanlış bilgiymiş.

   

   

   • Juzam

    “Basitçe anlatmak gerekirse Asus ARES (resmi ismi ARES/2DIS/4GD5) iki adet 2 GB Radeon HD 5870’in tek bir kart üzerinde CrossFire ile birleştirilmesinden oluşan 4 GB Radeon HD 5870 X2 olarak tanımlanabilir.”

    Yani neymis, TEK KART DEGILMIS.

    Hem yanlis yorum hem de yoruma + puan…El insaf hakikaten de. Insanlar gozleriyle okumuyorlar galiba…

 2. ravenholm

  • Juzam

   Ey kara cahil Turkce konusamayan ravenholm adli insan,

   Birincisi ben senin kardesin degilim. Ikincisi tek slot cift slot meselesi degil tek kart cift kart meselesi soz konusu dikkatini cekerim…

Bir cevap yazın