Asus A8N-SLI Premium: SLI’yı Yazılımla Kontrol Edebiliyor

Asus A8N-SLI Premium: SLI'yı Yazılımla Kontrol Edebiliyor

NVIDIA geçtiğimiz yıl nForce4 SLI yongasetini tanıtarak son kullanıcı tarafında önemli bir atılım yapmıştı. Fakat fazladan bir ekran kartı alarak sistem güncellemesi yapmak pek çok kullanıcı açısından bütçe zorlayıcı bir durumdu. Ekran kartı piyasasının çok ilerlemesi sebebiyle birkaç ay içerisinde eskimiş bir teknolojiye sahip olacak eski ekran kartından bir tane daha almak yerine yeni tek bir ekran kartı almak bazen daha akıllıca olabiliyor. Ayrıca hala bazı oyunların SLI teknolojisinden tam olarak yararlanamaması eksi olarak söyleyebileceğimiz bir diğer nokta.

Bazılarının SLI kullanmak istememelerinden dolayı koyulan ve SLI özelliğini kapatıp açmaya yarayan anahtar biraz kullanışsızdı. Bu sistem bütün nForce4 anakartlar tarafından kullanılıyor ve 16 PCI Express yolunu, her birine 8 yol düşecek şekilde paylaştırarak iki x16 PCIe yuvaya dönüştürüyor. Anahtar donanımsal bir şey olduğundan sistemi tekli ekran kartından ikili ekran kartına çevirmek istediğinizde kapatıp açmanız gerekiyor. Hatta bazı durumlarda anahtara erişebilmek için ekran kartlarından birinin çıkarılması gerekiyor.

A8N-SLI Premium, Asus’un sunduğu nForce4 serisi anakartlardan bir tanesi ve SLI kullanımını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış. Yeni anakart sayesinde özel çift-kartlı görüntü sisteminizi kapatıp açma işlemini BIOS’tan veya Windows XP altında küçük bir Asus yazılımı kullanarak yapabiliyorsunuz.

Bütün nForce4 SLI anakartlar, SLI özelliğini açıp kapatabilmek için resimde görülen veya buna benzer bir anahtara gereksinim duyuyorlar.

Bütün nForce4 SLI anakartlar, SLI özelliğini açıp kapatabilmek için resimde görülen veya buna benzer bir anahtara gereksinim duyuyorlar.

Bir cevap yazın