Assassin’s Creed: Revelations PC İnceleme

Yenilikler (Muhtelif Boy ve Ebatlarda) ve Son Sözler

Ubisoft’un halihazırda tutmuş olan bir seriye işgüzarlık yaparcasına büyük bir yenilik getirmeyeceği hepimizin beklediği bir şeydi. Nitekim daha da yükseklere çıkmamızı ve çatıdan çatıya akmamızı sağlayan işlevsel bir kanca ve bombalar haricinde yenilik olarak addedebileceğimiz bir şeyleri bulmak oldukça zor.  Ama şahsi kanaatimce, en azından gizlenme dinamiklerinin elden geçirilmesi gerekirdi. Özellikle, Batman Arkham Asylum ve Deus Ex Human Revolution gibi gizlenmenin de eğlenceli olabileceğini gösteren yapımlar çıktıktan sonra.

Savaşlarda da durum farklı sayılmaz. Şövalyelik düsturunu biraz fazla ciddiye almış olan düşmanlar  kavgaya tutuşmak için “sıralarını beklemeye” devam ediyorlar.

Assassins creed revelations 2

Görüldüğü üzere; Ezio, doğunun hem teknolojisini ve hem de ahlakını alıyor.

Bombalar demiştik: Kullanabilmemizin yanı sıra onları imal edebiliyoruz da.   Patladığında tüm muhafızları büyük bir meraka sürükleyen ve etrafında toplayan çeşitlerin yanı sıra  kuzu kanından mamul olup hasımlarda panik yaratan cinsleri de mevcut. İçine altın benzeri cisimler veya bir takım kokulu materyalleri koymak suretiyle de sivil halkın olay mahaline yaklaşmasını veya oradan uzaklaşmasını sağlayabiliyoruz. Tesir alanı ve etkisi değişik olan bombalarda ulaşabileceğimiz kombinasyon sayısının 500’e yakın olduğu söyleniyor. Yapımcıların yalancısıyım.

Assassins creed revelations 4

Ben Abbas'ım! Bana saksı muamelesi yapamazsınız!

Assassin’s Creed Revelation ile Eş Dost Bıçaklıyorum

Çoklu oyuncu modu, oyunun yakalamış olduğu ticari başarıyı teyit edercesine kalabalık. Beklemeden, çekilişsiz kurasız oynamaya başlayabiliyorsunuz. Sekiz kişiye kadar birbirinizin boğazına sarılma imkanının verildiği deathmatch‘lar, oldukça ilginç bir tecrübe sunuyor. Bıçaklamanız gereken ve sizi ölmüşlerinize kavuşturmak için peşinize düşen iki ayrı oyuncu mevcut. Bu oyuncular bilgisayar tarafından rastgele atanıyor ve hedefinize ulaştığınızda değişiyor. Üç dakikaya kadar; kontratta adı yazan şahsı öldürmeden geçen her saniye, daha fazla puan kazanma imkanını veriyor. Tabi ki bu puanları toplayabilmek için eninde sorunda kontrattaki kişiyi öldürmemiz ve bu süre zarfında kara toprağa kavuşmamış olmanız gerekli. Bunun yanı sıra çoklu oyuncu modunda seviye atlayabiliyor ve kazanmış olduğunuz puanları belli seviyelerde açılacak olan yeteneklere dağıtabiliyorsunuz. İkizinizi yaratıp köy meydanına salma ve bir başkasının kılığına girme gibi işlevsel yetenekler mevcut.

Genel bir değerlendirme yapmaya çalışalım: Oyun, devrim yaratmamakla birlikte iyi grafiklere ve akıcı animasyonlara sahip. Şehrin ambiyansı ve atmosferi, tüm seride olduğu gibi etkileyici. Konu ve kurgu açısından ise Brotherhood’da başlayan düşüşün devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak, şahsi kanaatimce; bu durum gayet normal. İkinci oyundaki seviyeyi her zaman korumalarını bekleyemezdik. Eğer bunu bir şekilde başarmış olsalardı; şu an hepimiz Ömer Çelakıl’la Hayatın Şifreleri programını takip ediyorduk. Belki de böylesi herkes için daha iyi olmuştur.

Zaman zaman oyuna saydırmış gibi gözüksem de; bunun, yapımcıların köklere sahip çıkmakla kökleşmek arasındaki ince çizgiyi sıklıkla geçmiş olmalarından başka nedeni yok. Netice itibariyle kötü diyenin taş olacağı bir oyun Revelations. Bunun kısa vadeli planlarımda yer aldığını söyleyemem. O yüzden 83 puanı veriyor ve huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Oyun PC platformunda incelendi.

Editörün Puanı: 83

Assassin’s Creed: Revelations Sistem Gereksinimleri (Tıklayın)

En Az:

 • Windows XP SP3, Vista SP2, 7 SP1
 • Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz veya AMD Athlon64 X2 4000+ 2.1 GHz
 • 1.5 GB bellek (Win XP), 2 GB bellek (Vista ve 7)
 • 256 MB Shader Model 4.0 destekli ekran kartı veya daha iyisi
 • 12 GB sabit disk alanı
 • Oyunu çevrimiçi olarak aktive etmek için genişbant internet bağlantısı

Önerilen:

 • Intel Core 2 Duo E6700 2.6 GHz veya AMD 64 X2 6000+ 3.0 GHz işlemci
 • 2 GB bellek
 • 512 MB Shader Model 5.0 destekli ekran kartı veya daha iyisi

5 Yorum

  • Uğur Yurtsever

   Klavyenizin ok tuşlarıyla sayfalar arasında geçiş yapabileceğiniz gibi sayfanın hemen bitiminde gördüğünüz kocaman ok tuşuna tıklayarak da sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

 1. Mahmut

  Assassin’s Creed serisi geçen dört yıl içerisinde unutulmaz oyunlar arasına girdi. Orta çağ’da Haçlı seferleri sırasında kontrol ettiğimiz Altair ile sağlam bir temel oluşturan oyunun her sene yaptığı yeniliklerle bu sağlam temelin hakkını verdi.Ezio’nun oyuna dahil olmasıyla, Ubisoft oyunu daha da çekici hale getirdi.Siz ne dersiniz ? Sizce Ubisoft bu iki muhteşem karakteri tek oyunda birleştirerek 2011’in en iyi oyunu olmaya aday olabilir mi?

  Assassin’s Creed: Revelations birçok yönden özel bir oyun. Yapımcılar ilk oyundan itibaren yeni oyunlara eklemeler yapmış ve hiç yerinde saymamışlar.Genç, yakışıklı ve çocuksu bir Ezio’nun bu özelliklerini oyun boyunca karizmatik, başarılı ve yetenekli gibi özelliklerle takas etmesi ise büyüleyici.Ezio’nun İstanbul’a gelmekteki amacı hem kendi kafasındaki sorulara hemde tüm insanlığı aydınlatacak bir bilgiyi açıklayacak cevabı arıyor.Ubisoft bu oyun için yavaş yavaş gelişen bir oynanışı daha uygun görmüş.

  Oynanış yönünden en önemli ek kanca bıçak (Hook Blade). Kanca bıçak sayesinde hem hız hemde hareket kabiliyeti oldukça artıyor.Kanca bıçağın en büyük etkisi artık düşme korkusu olmadan zıplama şayet kanca bıçak elimizin uzanacağı mesafeden 2 kat daha fazla uzunluğu yakalıyorbiliyor.
  Başka bir etkiside kimi zaman zevkli kimi zamansa sıkıcı gelebilen yüksek binalara tırmanma işini ise çok hızlandırıyor. Oyunda “Zip lines” denilen ve İstanbul
  çatılarında bolca bulunan bu yapı iki nokta arasına halat gerilmesiyle oluşmuştur. Bu yapı ve kanca bıçak sayesinde hatırı sayılır bir mesafeyi saniyeler içerisinde alabiliyoruz.
  Ne kadar basit bir sistem olsada oldukça işe yarıyor.

  Teknoloji 1511’de de durmamış gibi gözüküyor. Bir suikastçı olarak, kalabalık insan gruplarından hedefi bulmak şaşırılacak birşey değil. Ezio’nun avlanırken işine yarayan Eagle Vision(Kartal Görüşü)artık yerini Eagle Sense(Kartal Hissi yada 6. His)’e bırakmıştır. Bu his sayesinde kalabalıktaki düşmanı bulabilir, nereye gideceğini ve nereden geldiğini öğrenebilir ve oyundaki yeniliklerden olan bombaların atıldığında nereye gideceğini anlayabiliriz. Düşmanı kalabalıkta bulsak bile gerekli eşyalar olmadan birşey yapamayız.İşte yeni özellik olan bombalarda burada devreye giriyor. Kabuk, barut ve bomba tipini seçerek, bazı ilginç bomba şekilleri icat edebiliyorsunuz. Muhafızları duman içinde bırakan bir bomba yada daha öldürücü bir çeşit, seçim sizin! Bombalar, temasla mı yoksa fünyeyle mi patlayacağını dahi biz seçebiliyoruz. Bu da basit bir ekleme olsada oynanışı oldukça etkiliyor.Doğru zamanda, doğru tasarlanmış bombayı kullanmakta ödül olarak %100 Senkranizasyonu getiriyor.

  Oyunun içeriği önceki Assassin’s Creed oyunlarından çokta farklı değil. Ezio, bir kez daha kardeşlerine güvenliği ve zenginliği getirmek için liderliğe soyunacak.Kardeşlik üyeleri Avrupa’da yada başka yerlere göreve gönderilebilecek. Eski oyunda olduğu gibi elimizi havaya kaldırıp ince bir ıslık sesinden sonra düşmanımızın öldüğünü görmek hala en etkileyici özellik. Tapınakçı kontrol kulelerinin liderlerini öldürüp bölgeyi ele geçirebiliyorduk yeni oyunda ise onlarda aynı şeyi yapabilecek. Tapınakçılar ele geçirilen bölgeleri geri almak için saldırırken, Ezio’nun komutanlığındaki suikastçı ordusu ise onları durdurmaya çalışacak. Yeni eklenen bu sığınak savunması ise çok basit, iyi ve en önemlisi eğlenceli.Neyse ki, Ubisoft, zaman zaman sıkıcı hale gelen modern zaman suikastçılarını oynama zorunluluğu koymamış. Oyuncular, Ezio’yu oynarken Animus için gereken parçaları toplayarak Desmond’un önceki hayatından bazı bilgilerde öğrenebiliyor. Bu görevler ise oynanış olarak biraz farklı. Normalde TPS olan oyunun bölümü FPS olarak oynanıyor yani 3. şahıs olarak değil oyuncunun gözünden oynuyoruz. Her ne kadar eğlenceliden çok tuhaf(!) olsada yeni bir heyecan katmış.

  Multiplayer için ise fazla söylenecek yok. Sunum, her oyuncu rekabete hazır hale getiriyor. Ne yazık ki, haritaların çoğu küçük olduğu için takım olarak oynanan bir mod için yeterli olmuyor ve genelde yanlız kurt oluyorsunuz. Karakterler, kukla gibi olsa da, oynanış fena değil. Tek oyunculu moda göre başarısız olsada denenebilecek bir yapım.

Bir cevap yazın