Assassin’s Creed: Revelations PC İnceleme

Sosyal güvenceden mahrum bir suikastçı…

Oyun oynarken kontrol ettiğiniz karakterin 20 sene sonra ne halde olacağını daha önce hiç düşündünüz mü bilmiyorum, ama bunu Ezio Auditore için yapmış olsaydınız; Roma’da satın almış olduğu dükkanların kirasıyla geçinen, kilisesinde ayininde, nur yüzlü bir ihtiyarı tahayyül ederdiniz. Ancak önemli olan bizlerden ziyade Ubisoft’un ne düşündüğü muhakkak. Onların Ezio için çizmiş oldukları kader ise, serinin bir önceki oyunundan pek de farklı sayılmaz.

Emeklilik hayatının, oyun karakterlerine göre olduğunu söyleyemeyiz. Nintendo Mario’ya “yıllar yılı  borulara girip kafanı tuğlalara vurduğun yeter, al bu sağlık karnen bu da yakın gözlüğün” demiyor mesela. Başrolünde onun yer aldığı yeni yapımlar çıkarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yirminci yılı devirmiş olan Sonic örneği de benzer biçimde. Kirpilerin ortalama ömürlerinin 18 yıl olduğunu düşünürsek; bir gözünün toprağa baktığı sonucuna rahatlıkla varabileceğimiız bu hayvan, yuvasına çekilip mazbut bir yaşantı sürdüremiyor. Bilakis, hala oradan oraya zıplamaya zorlanıyor.

Assassins creed revelations 3

Altair'in Nostalji 2 albümü çıktı! Tüm müzik marketlerde...

Konuyu daha fazla dağıtmadan , Assassin’s Creed ailesinin taze ferdine, Revelations’a gelelim. Giriş videosunda, kukuletasının altından kırlaşmış sakalları gözükmeye başlayan tanıdık bir sima, Ezio; yazmakta olduğu mektupta, savaşmaktan bitap düştüğünü ve Altair’in vakıf olduğu gizeme ulaşmakla tüm bu keşmekeşe bir son verebileceğine inandığını anlatıyor. Mürekkebini bir kenara bıraktığında, emektar zırhını ve bıçaklarını yanına alarak Altair’in topraklarına, yani Masyaf’a, uzanan bir yolculuğa çıkıyor. İlerleyen safhada, mabetteki sırrın çözülmesi için bir takım disklere ihtiyaç duyduğunu fark eden Ezio’nun sonraki durağı ise çok daha tanıdık bir yer: İstanbul.

5 Yorum

  • Uğur Yurtsever

   Klavyenizin ok tuşlarıyla sayfalar arasında geçiş yapabileceğiniz gibi sayfanın hemen bitiminde gördüğünüz kocaman ok tuşuna tıklayarak da sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

 1. Mahmut

  Assassin’s Creed serisi geçen dört yıl içerisinde unutulmaz oyunlar arasına girdi. Orta çağ’da Haçlı seferleri sırasında kontrol ettiğimiz Altair ile sağlam bir temel oluşturan oyunun her sene yaptığı yeniliklerle bu sağlam temelin hakkını verdi.Ezio’nun oyuna dahil olmasıyla, Ubisoft oyunu daha da çekici hale getirdi.Siz ne dersiniz ? Sizce Ubisoft bu iki muhteşem karakteri tek oyunda birleştirerek 2011’in en iyi oyunu olmaya aday olabilir mi?

  Assassin’s Creed: Revelations birçok yönden özel bir oyun. Yapımcılar ilk oyundan itibaren yeni oyunlara eklemeler yapmış ve hiç yerinde saymamışlar.Genç, yakışıklı ve çocuksu bir Ezio’nun bu özelliklerini oyun boyunca karizmatik, başarılı ve yetenekli gibi özelliklerle takas etmesi ise büyüleyici.Ezio’nun İstanbul’a gelmekteki amacı hem kendi kafasındaki sorulara hemde tüm insanlığı aydınlatacak bir bilgiyi açıklayacak cevabı arıyor.Ubisoft bu oyun için yavaş yavaş gelişen bir oynanışı daha uygun görmüş.

  Oynanış yönünden en önemli ek kanca bıçak (Hook Blade). Kanca bıçak sayesinde hem hız hemde hareket kabiliyeti oldukça artıyor.Kanca bıçağın en büyük etkisi artık düşme korkusu olmadan zıplama şayet kanca bıçak elimizin uzanacağı mesafeden 2 kat daha fazla uzunluğu yakalıyorbiliyor.
  Başka bir etkiside kimi zaman zevkli kimi zamansa sıkıcı gelebilen yüksek binalara tırmanma işini ise çok hızlandırıyor. Oyunda “Zip lines” denilen ve İstanbul
  çatılarında bolca bulunan bu yapı iki nokta arasına halat gerilmesiyle oluşmuştur. Bu yapı ve kanca bıçak sayesinde hatırı sayılır bir mesafeyi saniyeler içerisinde alabiliyoruz.
  Ne kadar basit bir sistem olsada oldukça işe yarıyor.

  Teknoloji 1511’de de durmamış gibi gözüküyor. Bir suikastçı olarak, kalabalık insan gruplarından hedefi bulmak şaşırılacak birşey değil. Ezio’nun avlanırken işine yarayan Eagle Vision(Kartal Görüşü)artık yerini Eagle Sense(Kartal Hissi yada 6. His)’e bırakmıştır. Bu his sayesinde kalabalıktaki düşmanı bulabilir, nereye gideceğini ve nereden geldiğini öğrenebilir ve oyundaki yeniliklerden olan bombaların atıldığında nereye gideceğini anlayabiliriz. Düşmanı kalabalıkta bulsak bile gerekli eşyalar olmadan birşey yapamayız.İşte yeni özellik olan bombalarda burada devreye giriyor. Kabuk, barut ve bomba tipini seçerek, bazı ilginç bomba şekilleri icat edebiliyorsunuz. Muhafızları duman içinde bırakan bir bomba yada daha öldürücü bir çeşit, seçim sizin! Bombalar, temasla mı yoksa fünyeyle mi patlayacağını dahi biz seçebiliyoruz. Bu da basit bir ekleme olsada oynanışı oldukça etkiliyor.Doğru zamanda, doğru tasarlanmış bombayı kullanmakta ödül olarak %100 Senkranizasyonu getiriyor.

  Oyunun içeriği önceki Assassin’s Creed oyunlarından çokta farklı değil. Ezio, bir kez daha kardeşlerine güvenliği ve zenginliği getirmek için liderliğe soyunacak.Kardeşlik üyeleri Avrupa’da yada başka yerlere göreve gönderilebilecek. Eski oyunda olduğu gibi elimizi havaya kaldırıp ince bir ıslık sesinden sonra düşmanımızın öldüğünü görmek hala en etkileyici özellik. Tapınakçı kontrol kulelerinin liderlerini öldürüp bölgeyi ele geçirebiliyorduk yeni oyunda ise onlarda aynı şeyi yapabilecek. Tapınakçılar ele geçirilen bölgeleri geri almak için saldırırken, Ezio’nun komutanlığındaki suikastçı ordusu ise onları durdurmaya çalışacak. Yeni eklenen bu sığınak savunması ise çok basit, iyi ve en önemlisi eğlenceli.Neyse ki, Ubisoft, zaman zaman sıkıcı hale gelen modern zaman suikastçılarını oynama zorunluluğu koymamış. Oyuncular, Ezio’yu oynarken Animus için gereken parçaları toplayarak Desmond’un önceki hayatından bazı bilgilerde öğrenebiliyor. Bu görevler ise oynanış olarak biraz farklı. Normalde TPS olan oyunun bölümü FPS olarak oynanıyor yani 3. şahıs olarak değil oyuncunun gözünden oynuyoruz. Her ne kadar eğlenceliden çok tuhaf(!) olsada yeni bir heyecan katmış.

  Multiplayer için ise fazla söylenecek yok. Sunum, her oyuncu rekabete hazır hale getiriyor. Ne yazık ki, haritaların çoğu küçük olduğu için takım olarak oynanan bir mod için yeterli olmuyor ve genelde yanlız kurt oluyorsunuz. Karakterler, kukla gibi olsa da, oynanış fena değil. Tek oyunculu moda göre başarısız olsada denenebilecek bir yapım.

Bir cevap yazın