Assassin’s Creed: Brotherhood İnceleme

Assassin’s Creed serisinin Ubisoft için önemi gerçekten çok fazla. Çünkü Ubisoft artık eskisi kadar kaliteli oyunlarla oyuncuların karşısına çıkamıyor. O yüzden böylesine rağbet gören bir seri yakalamışken, bunun devamını getirmeleri en mantıklı hareket olacaktır. Assassin’s Creed serisinin ilk oyunu çıktığında, var olan ortak görüş, Ubisoft’un sonlanan Prince of Persia üçlemesinin yerini Assassin’s Creed ile doldurma düşüncesinde olduğuydu. Açıkçası oyunu ilk gördüğümde benim aklıma da bu gelmişti. Çünkü Altair aynı Prens gibi daldan dala atlıyor, düz duvarlara tırmanıyordu. Fakat Assassin’s Creed’in piyasaya sürülmesiyle, oyuncuların zihninde hakim olan bu düşünce, yerini Assassin’s Creed’in kendine özgün bir oyun olduğu düşüncesine bıraktı.

ac brotherhood

Geçmiş Dönemlerde Bir Suikastçı Olmanın Verdiği Haz

Zira ilk Assassin’s Creed oyununda aldığımız görevleri yerine getiren bir suikastçıdan başkası değildik. Bu oyun tarzı bir süre sonra kendini tekrar etmekten ileri gitmese bile, Assassin’s Creed’in yapısı, oyuncular tarafından bir hayli beğeni toplamıştı. Aslına bakılırsa daha önce de bir suikastçıyı kontrol etme imkanını bulmuştuk. (Bknz. Hitman serisi) Fakat Altair ile geçmiş dönemlere dönüp, tabancalar, sniperlar yerine keskin bıçaklarla hedeflerimizi öldürebilmek oyunculara daha cazip gelmişti. Sonuç olarak övgü toplayan ve oyunculardan ilgi gören bir yapım sonrasında Ubisoft yola devam kararı aldı. Şöyle bir durumu da hatırlatmak isterim. Assassin’s Creed serisinin ilk oyunu yayımlandığında bir sonraki oyunun gelecekte geçeceği söylentileri ortalarda dolaşıyordu. Kim bilir, belki de Ubisoft’un planları gerçekten bu yöndeydi. Fakat oyunun satış rakamları patlayıp gidince, senaryoyu uzatmak adına ortaya çeşitli Assassin’s kimlikleri çıkartma yoluna gitmiş olabilirler. Eğer öyleyse iyi ki gitmişler diyebiliriz. Bu sayede Rönesans devrinde yaşayan Ezio Auditore ile tanışma şansını da yakalamış olduk.

Soylu Bir Katil… Ezio Auditore

İkinci oyundaki ana karakterimiz olan Ezio Auditore, soylu bir ırktan gelmesine rağmen, kendisini bir anda suikastçilerin içerisinde buluyordu. İşin aslı bu onun kaderiydi. Ailesindeki tüm erkekler haksız yere idam edilince, kendisi kaderini izleyerek, onu İtalya’nın en ünlü katillerinden biri yapacak olan adımları da birer birer atıyordu.

Ubisoft, ilk oyunda eleştirilen hikaye kurgusunu ikinci oyuna yansıtmayarak akıllıca bir iş yaptı. Daha derinleştirilmiş bir hikaye kurgusuyla oyuncuların karşısına çıkan Assassin’s Creed 2, seriye getirdiği yeniliklerle de bir hayli ilgi toplamayı başarmıştı. İlkinden çok daha başarılı olan Assassin’s Creed 2’nin satış rakamlarına da yansıyan başarısı, 3. bir oyunun duyurusunu da beraberinde getirdi. Aslına bakılırsa kimse Ubisoft’tan bu kadar hızlı bir duyuru beklemiyordu. Fakat Ubisoft daha oyuncular Assassin’s Creed 2’ye yeni yeni ısınmaya başlamışken Assassin’s Creed Brotherhood’u duyurdu. Yine Ezio Auditore karakterini kontrol ettiğimiz Assassin’s Creed Brotherhood geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. Bizde oyunu sizler için mercek altına aldık.

14 Yorum

 1. lazboy

  bu oyunun ilki senaryo olarak hepsinden guzel ilk oyunda turkler vardi sehir cok güzeldi 2 ci oyunda italya var italya da oynamak cok sikici cok kasik insanlar insan bir sure sonra sikiliyor

  • OsmanTufan

   Aslında ilk oyunda pek bir senaryo yoktu 🙂 farkındaysanız oyun kendisini fazlasıyla tekrar eder bir durumdaydı. Yani bir görev alıyordunuz (bu genelde onu bunu öldür oluyordu) sonra gidip onu yapıp yeni bir görev alıyordunuz. Fakat ikinci oyunda derinlemesine bir senaryo ile karşılaştık. Zira Brotherhood’ta da öyle. Kendini tekrar etmeyen, sonunu merak ettiren bir senaryo var oyunda.

   • lazboy

    adamlar tarihi oyle bir yapiyorku sanki sadece ingilizler italyanlar Fransızlar yaşıyor Tarihi türkler yazdi be bu oyunlarin her köşesinde her sahnesinde türkler olmalı bence ilk oyunda osmanlı askerleri vardı yanlarindan gecerken türkce konusmalar geliyordu cok zevk veriyordu gurur veriyordu insana italyada gecen senaryo sarmadi beni italyan erkekleri nonos gibi:D

   • arif B.

    sen ilk oyunu falan oynamadın galiba.
    adamlar olayı Türk tarihinden başlattılar.. ikinci oyun zaten genel anlamıyla bir intikam üzerine..

    brotherhood ise yine bir intikam üzerine olacak.

    oyunu oynamadan – bilmeden yorum yapma be arkadaş !

   • OsmanTufan

    İlk oyun kendini tekrarlayan bir yapıya sahipti. Dolayısıyla bu yönden ağır eleştiriler aldı. Derin bir hikaye kurgusu yoktu. AC’nin hikayesi ilk oyunun sonundan sonra ortaya çıktı. Desmond’un neden orada tutulduğu, tutanların amacının ne olduğu vs. Daha sonrasınya Ubisoft oyundaki tek düzeliği kırmak için Brotherhood’ta ve AC 2’de oyuna tonla yenilik getirdi.

    Şimdi kalkıp ilk oyunu oynamadın galiba falan 🙂 Ben 3 oyunuda oynayıp bitirdim. Rahat ol yani. Bizim oyundaki senaryo dediğimiz olayda, ne kadar eskiden başladığı, ya da karakter olarak hangi ırkın oyunda yer aldığı değildir. Oyunda senaryo dediğimiz olay, hikayenin derinliğidir. Oyunun sonunu değil, bir sonraki aşamasında neler olacağını merak ettirmesidir. AC 1’de bütün görevler hedefi öldürmekten ibaretti. Oysa AC 2 ve Brotherhood’ta tek amacımız öldürmek değil.

    (Düzeltme – Yanlış Anlaşılma 🙂 So sorry )

 2. Sabertooth

  Sen ilk oyunu oynamadın mı lafını sana dememişki zaten. Sana diycek olsa senin yazdığın mesaja yanıtla butonuna basar senin mesajının altına yer bulurdu adamın yorumu. Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş.

  Gerçi bana neyse… 🙂

 3. Ziyaretçi

  PC için bugün çıkıyor oyun,hatta çıkmış bile olabilir.Acaba PC’ye özel bir inceleme de yapacak mısınız?Şöyle bir sayfalık,daha çok multiplayer üzerine yoğunlaşan kısa bir inceleme iyi olabilirdi,yazıda az yer verilmiş.

  • Tahir Meylani

   İnceleme için bir kopya istedik. Elimize ulaşmasını bekliyoruz 1-2 gün içinde. Ondan sonra oyunu inceleyebileceğiz. Ayrıca, PC’de yeni DLC’ler de var. Onlara da göz atmak gerekiyor. Yani, bir incelemeyi hak ediyor Brotherhood’un PC sürümü :).

Bir cevap yazın