Assassin’s Creed 2’nin DRM Koruması Kırıldı

Assassin's Creed 2 Cover

Assassin's Creed II

Ubisoft’un ünlü oyunu Assassin’s Creed 2’nin DRM korumasını kırmayı başardılar.

Geliştiricilerin zorlu emeğini koruma altına almak üzere Ubisoft’un yeni geliştirdiği DRM (telif koruması), ister tek ister çoklu oyunculu olsun, oyunu oynayabilmek için internetten firmanın sunucularına bağlı olma zorunluluğu getiriyordu. Aksi halde oyunu oynayamıyordunuz.

Internet bağlantısı olmadan veya Ubisoft sunucuları kapalıyken oynamayı olanaksız kılan bu tarz bir koruma oyunu satın alanlara çok şüpheli gelmişti. Ancak bu DRM yine de para verenlerin haklarını kormayı ve korsanları uzak tutmayı (şimdiye kadar) başarabilmişti. En sonunda birileri kırmayı başarana dek.

Skid Row’un iddiasına göre yeni yayınladıkları “crack” Assassin’s Creed II’nin internete bağlı olma zorunluluğunu kaldırıyor. Önceden bazıları Ubisoft’un sunucularını taklit ederek oyunun orijinal kopya olduğunu düşünmesini sağlamaya çalışmıştı. Skid Row’un nfo dosyası’na bakılırsa bu crack eski sunucu taklit yöntemlerine benzemiyor ve hiçbir kod değişikliği veya host dosyası yaması içermiyor.

Skid Row Ubisoft’a bir mesaj göndermeyi de ihmal etmemiş: “Teşekkürler Ubisoft, bu bizim için gerçekten zorlu oldu, ancak dünyanın en iyilerini her zaman yaptıklarından hiçbir şey alıkoyamaz. Bir dahaki sefere oyuna odaklanın, DRM’ye değil. Bu DRM oyunu satın alan her yasal oyuncu için  berbat birşeydi. Biz sadece onların hayatlarını kolaylaştırdık.”

Her ne kadar bu kırma işlerini destekliyor olmasak da DRM’nin internet denetiminin atlatılabilmiş olması Assassin’s Creed II’nin daha yıllar boyu oynanabilmesini sağlayacak gibi görünüyor.

4 Yorum

Bir cevap yazın