Assassin’s Creed 2 Emülatör İle Kırıldı İddiarı Gerçek mi?

Biliyorsunuz, Ubisoft’un yeni kopya koruma sistemi (keşke bir adı da olsaydı daha kısa yazardık haberleri) kesintisiz internet bağlantısı olmadan çalışmıyor ve oyun oynarken internetiniz kesilirse oyuna kaldığınız yerden devam etmekte zorluklar yaşıyorsunuz. Bu yeni sistem oyuncuları ikiye böldü (destekleyenler 10’a 1 falandır herhalde). Kimi oyuncular “böyle sistem mi olur? Ben laptopum ile kırda, çayırda, vapurda, yaylalarda oyun oynamayı seviyorum, tek kişilik oyun için internet mi arayacağım bir de?” diye serzenişte bulunurken; bazı oyuncular da “korsanı bitirecekse destekliyorum ulan bu sistemi, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” diye yorum belirttiler.

Fakat her iki tarafında merak ettiği bir soru vardı: bu yeni DRM sistemi gerçekten çelik gibi sağlam mıydı? Korsancıların balyoz darbeleri fayda edecek miydi? Bu sorunun cevabını bulmak için bir süre geçmesi gerektiğin daha önce yazmıştık. Ayrıca, bu sistemi duyurduğumuz haberde crack gruplarının bu sistemi kırmakta zorlanacağını da tahmin etmiştik. Nitekim, tahminimiz doğru çıktı.

Assassin’s Creed 2 kısmen kırıldı ama crack grupları tarafından değil Ubisoft’un bu sistemini kırmazsam bana uyku haram diyen gönüllü bir ekip tarafından. Fakat henüz tüm görevler kırılmış durumda değil, bize gelen bilgilere göre; oyunun 3’te birinden biraz fazlası kırılmış durumda ve her geçen gün yeni görevler kırılıyor.

Peki, bu sistem nasıl kırıldı. Ubisoft, ne yapacak? Bu sorunların cevabını vermek için önce sistemin nasıl çalıştığını anlatalım.

Ubisoft’un AC 2’de kullandığı sistem şu şekilde çalışıyor: oyunda çeşitli görev ve save noktalarını işaretleyen triggerlar bulunuyor. Oyun, bir triggerı açmak istediği zaman Ubisoft sunucularıyla haberleşiyor; “abi bu görev de bitti, yeni göreve geçeyim mi?” sunucu “geç baba” derse oyun devam ediyor, “hooppp nereye gidiyorsun hemşerim” derse oyun ilerlemiyor.

Kırılması zor gibi duruyor değil mi? Fakat bu sistemi kırmaya gönüllü arkadaşlar sistemin şöyle bir zaafı olduğunu fark etmişler; eğer Ubisoft sunucuları gibi davranabilen bir emülatör program geliştirilip hazır trigger kodları emülatör programına yerleştirilirse oyun save yapabiliyor. Fakat sorun şu ki, trigger kodları için orijinal oyunla Ubisoft sunucuları arasında haberleşme kodlarının ele geçirilmesi lazım. Kodlar ele geçirildikten sonra da hangi trigger kodunun hangi görev için gerekli olduğunu bulmaya geldi sıra. Bu da bir hayli zaman alan bir süreç.

Teşbihte hata olmaz, ben bunu şuna benzetiyorum; hatırlarsınız CINE5 kanalının şifreleri çözüldüğü zaman herkes maçları izleyebiliyordu çünkü kodlar statikti. Kodlar bir kere kırıldığı zaman artık şifresiz maç izlemek mümkündü. Tabi bu firmalara ders oldu, Digitürk gibi yeni sistemlerde dinamik kodlar kullanılıyor ve şifreler sürekli olarak değiştiriliyor. Bu sayede kodlar anlık olarak kırılsa bile şifreler sürekli olarak değiştirildiği için pek bir işe yaramıyor.

Bu sistemi krımak isteyenler Ubisoft’un da benzer bir yama ile kodları karıştırmasından korkuyor. Her ne kadar Ubisoft, yama çıkartsa bile emule ile çözülen yere kadar oyun oynanabilecek ama yama ile gelen karışık kodları tekrar düzenlemek uzun bir iş yükü demek. Ayrıca Ubisoft, bu yamaları daha sık çıkartabilir ve sürekli kodları karıştırabilir.

Aslında Ubisoft, dün sessiz sedasız bir yama yayınlandı ama yamanın trigger kodlarına ne kadar etki ettiği belirsiz.

Çok merak ediyorum bu işin sonu nereye varacak?

Bu haberi niye yaptık? Gidip korsan forumlarına dalın diye mi? Hayır, sadece Ubisoft ile bu kopya koruma sistemini kırmak isteyenler arasında seyiri tatlı bir savaş yaşanıyor, sizlerle paylaşmak istedik.

10 Yorum

 1. 1337

  ülkemde satın aldığım ps oyunlarının bile bir tane türkçe dil desteği yok. bırakın artık milletin oyununa yalanmayı. yok bizler hiç orjinal almıyormuşuz da ondan adamlarda türkçe dil desteği olan oyun çıkarmıyorlarmış. bendeki kadar kimde ps oyunu steam üzerinden oyun vardır be! kusura bakmasın kimse bizim ülkemizin şartlarında bu heriflerin oyunlarına türkçe dil desteği koymadan 1 dolar daha verirsem pelin olayım aslı olayım.

 2. Abdurrahman Akın

  Şu anda deli gibi oynanıyor tam anlamıyla bir crack halinde çıkmasına ise çok az bir süre kaldı.Ubisoft kafasının dikine giderek daha çok kaybedecek.Silent Hunter 5 1 günde kırıldı da Ac2 niye kırılmadı?Çünkü adamlar el altından anlaştılar.

 3. Abdurrahman Akın

  Öyle iyi oldu ki Ubi’ye.Ben Ubi’de olsam aklı selim bir yönetici olarak derhal kaldırırım bu sistemi.Böyle saçmalıklarla anılacağıma zaten kaliteli olan oyunlarımla konuşulurum.

 4. Ben sorunsuz oynuorum

  arkadaşlar bende orjinal olmamasına ramen oyun sorunsuz açılıyor çünkü skidrow grupunun yaptığı crackın aynısı oyunun cd sine koyulmuş bu arada floransana gelen varmı

 5. asd

  benim şu ana kadar oynadığım en iyi oyun CRYSİS
  2 serisinide bitirdim ve üçüncüsünü bekliyorum assassin’s creed ise güzel bir oyun fakat oyuncunun beklentilerini tam anlamıyla karşılayan bir oyun değil ama oyunun 2. serisinde 1.sinde olan sorunların çoğu giderilmiş orjinal morjinal yapacak bişi yok ne bulursan al.korsan alırsan biraz uğraşırsın fakan fazla bişi çıkmaz yine oynarsın,orjinal alırsan başın ağrımaz hiçdeilse rahat rahat oynarsın. sonuçta assasin’s creed den daha iyi oyunlar çıkacak ,artık teknoloji çok ilerledi.ama şu ana kadar en iyi oyun bana göre CRYSİS

Bir cevap yazın