Asetek’in 9800GX2 Su Bloğuna İlk Bakış: Herkese, Her Keseye Sulu Soğutma

Sulu soğutma ve orta düzey ürünler genelde aynı cümlede geçmezler. Ancak Asetek’in sunduğu cep yakmayan sulu soğutma çözümü bu teknolojiyi cebi kabarık donanım tutukunlarının oyuncağı olmaktan, kitlelere malolmuş bir çözüme dönüştürebilir.

Asetek genel olarak VapoChill dizisi ürünleriyle bilinir ancak “LCLC” (Low-Cost Liquid-Cooling, Ucuz Sıvılı Soğutma) adıyla bilinen ürününleri de sunuyorlar. Bu tasarım HP gibi orta düzey ürünler tasarlayan OEM markalarının ilgisini şimdiden çekmiş durumda. Yeni çıkacak Nvidia GeForce 9800GX2 tabanlı bilgisayarlarında bu sulu soğutma çözümünü kullanmayı tasarlıyorlar.

Asetek'in 9800GX2 Su Bloğuna İlk Bakış: Herkese, Her Keseye Sulu Soğutma

Asetek şu anki neredeyse tüm ATI/NVidia tabanlı sistemlerin kolayca sulu soğutmaya dönüştürülebileceğini öne sürüyor. Grafik işlemci (GPU) su bloklarının genelde tek bir modele göre tasarlanması ve daha sonraki ürünlerde kullanılamıyor olması, OEM üreticilerinin bu çözümden uzak durmasına neden oluyordu. Ne yazık ki bu durum kullanıcıların çoğunun çekincesini de oluşturuyor: Eğer yürekten hızaşırtmacı veya uyarlama takıntılı değilseniz her yeni ekran kartıyla yeni bir soğutma bloğu almak gerçekten insanın canını sıkabilir.

Asetek’in çözümü grafik işlemciyi suyla soğuturken geri kalan bellek ve diğer elektroniği yavaş dönen, sessiz bir fanla soğutmayı içeriyor. Fan düzeneği sıcak havayı (tümünü olmasa da) kasa dışına göndermek üzere tasarlandığından genel soğutmaya da katkı sağlamış oluyor.

Asetek'in 9800GX2 Su Bloğuna İlk Bakış: Herkese, Her Keseye Sulu Soğutma

Bu Danimarka firmasının başkanı Andre Sloth Eriksen ile bir masa başı sohbetine katıldık. Ortada HP’nin sitesinden sipariş edebileceğiniz parçalarla oluşturulmuş Intel Core 2 Extreme Q9650 işlemcili, birkaç sabit diskli, 8 GB bellekli bir HP Blackbird 002 sistem duruyordu. Asetek’in yaptığı ise 8800GTX/Ultra’nın standart havalı soğutucusunu kendi çift-GPU 9800GX2 sulu soğutucuyla değiştirmek olmuş. Düzenek SLI’a göre tasarlandığından ek bir soğutucuyla dört adet grafik işlemciye kadar soğutma yapmak olanaklı.

Grafik işlemcilere yüklenmek için 1920×1200 çözünürlük, 8x Kes.Yum.(AA) (Saydamlık İleriörnekleme(transparency supersampling), Gamma Düzeltmesi etkin), 16x Eşyönsüz Süzme (AF) ve tam kayar nokta duyarlılık (full precision) kullanarak 3dMark06 deneyleri yaptık. Nvidia sürücü denetim panelinden tüm iyileştirmeleri de devre dışı bıraktık. Havalı soğutmalı 9800GX2 ile deneylere başladık ve ardından LCLC su bloğu takılı ekran kartıyla da deneyleri yineledik.

Havalı soğutmalı EVGA 9800GX2 boştayken alttaki GPU 59 derece, üstteki GPU 68 derece santigrad görünüyordu. 3DMark06 deneyleri alttaki GPU’yu 78, üsttekini 92 derece santigrada yükseltti.

Asetek'in 9800GX2 Su Bloğuna İlk Bakış: Herkese, Her Keseye Sulu Soğutma

Havalı soğutmalı sonuçları aldıktan sonra soğutucuları sulu soğutma bloğuyla değiştirdik. Sökme takma onurunu bizlere verdiklerinden işlemin ne kadar kolay olduğunu deneyerek anladık. Bloğun takılmasının ardından kartı yuvasına takıp aynı deneyleri yineledik.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın