Artık Windows 7’nin Tüm Sürümlerinin Olduğu Bir DVD Yapabileceksiniz

Birden fazla Windows sürümünün bir arada olduğu diskler özellikle işi bilgisayar olan kişiler için son derece önemli. Ne güzel Microsoft Windows Vista için böyle bir disk çıkarmıştı ve kurulum sırasında yüklemek istediğiniz sürümü kolaylıkla seçebiliyordunuz. Fakat nedense Microsoft Windows 7’de eski adete geri döndü: Her sürüm için ayrı disk.

Bundan birkaç hafta önce Technibble sitesi bu mesele ilgili bir makale yayınladı ve Windows 7 diskleri hakkında bildiklerimizin yanlış olduğunu ortaya çıkardı. Windows 7 disklerini tek bir sürüme sınırlayan tek şey meğer 51 baytlık bir dosyaymış. Kullanıcı bu dosyayı kaldırmak için geleneksel yollara başvursa epey zorlanır: İlk önce Windows 7 DVD’sinden bir ISO dosyası yaratmalı, sonra bazı riskler alıp söz konusu ei.cfg dosyasını bulup silmeli ve son olarak değiştirdiği ISO dosyasını yeniden DVD’ye yazmalı. Eğer bu dosyayı silerken yanlışlıkla disk içeriğindeki bazı önemli dosyaları da silerseniz, yazdığınız DVD sadece çöp olur.

Bu işlemleri basitleştirmek için bir programcı küçük bir uygulama hazırlamış. Adı da ei.cfg Removal Utility. Uygulama çektiğiniz ISO dosyasındaki ei.cfg dosyasını, siz diskten yanlışlıkla başka bir şeyleri silmeden kaldırıveriyor. Sonra ISO’nuzu yeni bir DVD’ye yazıyorsunuz ve işte karşınızda evrensel bir Windows 7 diski. Elbette her sürüm için yasal lisans anahtarınız olmalı. Örneğin Home Premium anahtarı Ultimate sürümü için işe yaramaz. Tek mesele 32-bit ve 64-bit sürümlerin yine ayrı diskler halinde hazırlanması gerekmesi. Yine de iki disk, sekiz diskten iyidir.

Ei.cfg Removal Tool İndir

1 Yorum

Bir cevap yazın