Artık Otobüs Beklerken Hiç Sıkılmayacaksınız

Tamam, başlık biraz iddialı oldu. Daha doğrusu San Francisco’da oturanlar hiç sıkılmayacak olmalıydı.

Otobüs Beklerken Oyun Oynayın

Otobüs Beklerken Oyun Oynayın

San Francisco belediyesi değişik bir uygulamaya imza atarak otobüs duraklarına içinde birkaç basit oyunun olduğu büyük ekranlar yerleştirmiş. Bu sayede otobüs beklerken yolcuların sıkılmamaları sağlanacakmış.

İşin güzel yanı oyunları kendi kendinize oynamak zorunda değilsiniz. Diğer duraklarda bekleyen kullanıcılara karşı da oynayabiliyorsunuz. Hatta hangi semtte oturduğunuzu seçiyorsunuz ve kazanırsanız sizim semtinize 100 puan yazılıyor. En çok puanı toplayan semtte konser düzenlemek gibi katılımı artırıcı ödüller de unutulmamış.

Türkiye’de böyle bir hizmet devreye girse acaba neler olur? Mesela fazlasıyla kalabalık olan sabah ve akşam saatlerinde oyun için kavga çıkar mı? Aynı şehirde olmalarına rağmen birbirlerini fazlasıyla rakip gören hemşeriler (bakınız Karşıyaka-Göztepe) oyunlara asılır tatlı rekabet kaka rekabete dönüşür mü? Ne dersiniz?

3 Yorum

 1. Ahmet Ertem

  Duraklarda çoluk-çocuk kaynamaya başlar ve büyük ihtimalle durak mafyaları ve durak değnekçileri (valeleri!) türer oynayanlardan para almaya başlar sanırım (>.<)

 2. Tahir Meylani

  Otobüs duraklarına oyun koyarsalar ne olur bilmiyorum, ama tanık olduğum bir olayı anlatayım da Türkiye’de neler olabilir siz tahmin edin.

  Bağcılar belediyesi Evren Mah. Koçman Caddesine yakın bir yerde bir suni çim saha ve küçük bir park yapmış vatandaş için.

  Bende o civarda birini bekliyorum. Beklerken şu parkta az oturayım dedim. Baktım çocuklar top oynuyor. Bende futbola meraklıyım iki şut çekeyim diye sahaya girdim. Neyse az oyalandım çocuklarla.

  Daha sonra biri bana bağırdı “çık oradan” diye. Çocuklara sordum “kimdir nedir bu adam” diye. Çocuklar, burada para vererek top oynadıklarını söylediler. Her çocuktan 1.5 2 TL arası para alındığını öğrendim.

  Daha sonra adamla tartıştık falan böyle şey mi olur diye. Ama sonuçta belediye gerçekten de bu adamı oraya görevli diye dikmiş. Bilmiyorum, gerçekten para alma yetkisi var mı ama, Ahmet Ertem’in de dediği gibi oluyor işte böyle şeyler oluyor güzel ülkemizde.

Bir cevap yazın