Artık Internet Explorer Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Microsoft’un başı Avrupa Komisyonu ile dertte gözüküyor. Avrupa Komisyonu, daha önce Internet Explorer’ın Windows işletim sistemleriyle yüklü gelmesini rekabete aykırı bulmuştu ve Microsoft’dan Avrupa’da satılan Windows sürümlerinde Internet Explorer’ı kaldırmasını istemişti.

Microsoft, bu uyarıyı ciddiye aldı ve basit bir çözüm geliştirdi. (isterse geliştirmesin para cezaları kapıda yoksa) 22 şubat 2010 itibariyle Birleşik Krallık, Belçika ve Fransa’da (diğer Avrupa ülkerinde 1 mart) satılan Windows sürümlerinde Internet Explorer yüklü olarak gelmeyecek. Bunun yerine, Windows sizden bir tarayıcı seçmenizi isteyecek. Chrome, Opera, Firefox, Internet Explorer ve Safari gibi popüler tarayıcılardan hangisini seçerseniz işletim sisteminizin tanımlanmış tarayıcısı o olacak.

Windows 7 Tarayıcı seçme

Ayrıca Windows 7, Vista ve XP kullanıcıları için hazırlanmış bir yama ile önceden satın alınmış işletim sistemleri için de kullanıcılara seçme hakkı tanınacak. Yama ile birlikte Internet Explorer görev çubuğundan çıkartılıyor ve kullanıcılar bu durumun neden kaynaklandığını anlatan bir yazı ile karşılaşıyor.

Bu uygulama ile birlikte tarayıcı savaşları tekrar başlıyor diyebiliriz en azından Avrupa ülkerinde. Microsoft’un yıllarca kullanıcılara dayattığı Internet Explorer artık bir zorunluluk olmayacak. Darısı Media Player ve diğer Windows uygulamaların başına…

Kaynak: TechSpot

5 Yorum

  • Tahir Meylani

   Not defteri çok basit bir program onun üstünde durmazlar sanırım.

   Bir de tarayıcı pastası büyük, diğer şirketlerin şikayetleri sayesinde bu tür kararlar çıkabiliyor.

 1. Ziyaretçi

  Bunu ne kadar gerekli olduğunu pek bilemiyorum zaten bilinçli ve pc anlayan kullanıcı istediği tarayıcıyı indirip kullanıyor ama pc bilgisi az olan kullanıcılar için bu bir çok  sıkıntı yaratıcaktır. Yanlış bir seçimde hem kullanım hemde performans açısından. Biraz uzak bir örnek olsada herhalde iphone da da safari yerine explorer kullandığınızı düşünün

Bir cevap yazın