ARM-Temelli Dizüstü Bilgisayarlar Geliyor

İsmi açıklanmayan bir kaynağa göre Samsung, Toshiba, Acer ve Asus gibi önemli dizüstü üreticileri ARM-temelli işlemci kullanan modellerini duyurmaya hazırlanıyor.

ARMAslında ARM-temelli dizüstüler birkaç yıl önce “smartbook” adı altında piyasaya çıkmışlardı. Ancak kullanıcıların diğer dizüstüler modellerinden beklediği uyumluluk ve performansı sağlayamadıkları için kendilerine bir yer edinememişlerdi. Yeni ARM-temelli dizüstü modelleriyse çok-çekirdek desteğiyle performans sorununu çözmüş olacaklar. Önümüzdeki yıl içinde çıkacak olan Windows 8’in de ARM tabanlı sistemlerde çalışacak olması uyumluluk konusunu çözüyor. Bütün şartlar ikinci deneme için uygun görünüyor.

ARM-temelli işlemcilerin Intel ve AMD tarafından sağlanan bilindik x86 çözümlerine göre enerji açısından daha verimli olmaları dizüstü üreticilerinin dikkatini çekiyor. İşin güzel yanı ARM-temelli çözümler genelde daha ucuz da oluyorlar. Bu işlemcilerin kullanıldığı dizüstü modellerinin 299 $ gibi oldukça makul fiyatlarla satıldığını görebiliriz. Tabi bu fiyat Chrome ve Ubuntu gibi açık kaynak kodlu ücretsiz işletim sistemleri için geçerli olacak. Windows 8 söz konusu olduğunda fiyatların artmaması kaçınılmaz.

Birkaç hafta önce ARM’ın yöneticisi Tudor Brown, Windows 8’in ARM-temelli sistemleri desteklemesi sayesinde ARM’ın 2015 yılında netbook pazarında %40’lık pazar payını yakalayacağını belirtmişti. Tablet pazarındaysa aynı yıl için %85 gibi çok daha ciddi bir hedef açıklamıştı.

Brown’ın iddiasına göre Windows 8 ve ARM-temelli işlemciler şu anda pazardaki x86 çözümlerinin ısınma sorunlarını çözerek endüstriye bir yenilik kıvılcımı çaktıracak. Bu sayede firmalar çok daha hafif, ince, ucuz ve uzun pil ömürlü cihazlar üretebilecekler.

Windows 8’in çıkışı 2012 sonbaharını bulacak olsa da Samsung, Toshiba, Acer ve Asus gibi üreticilerin ARM-temelli dizüstü modellerini 2011’in sonuna doğru göremeye başlayabiliriz.

Bir cevap yazın