ARM Tabanlı Netbooklar Geliyor: Snapdragon ve Nvidia Tegra

Intel bunu duymaktan pek hoşlanmayabilir ama Tayvanlı üreticilerden birçoğu ARM Snapdragon ve ARM Tegra altyapısına sahip netbook tipi bilgisayarlar üretmeye hazırlanıyor. Tayvanlı Digitimes Acer, Foxconn, Compal ve Inventec’in sene sonunda ARM tabanlı bilgisayar çıkaracaklarını müjdeledi.

ARM Tabanlı Netbooklar Geliyor: Snapdragon ve Nvidia Tegra

Mobinnova adlı başka bir Tayvanlı üretici ise Amerikalı ve Avrupalı bilgisayar şirketleriyle 8.9″ ARM Tegra tabanlı netbookların dağıtımı konusunda anlaşma yaptıklarını ve yıl sonunda bu bilgisayarların piyasada olacağını söyledi. Inventec de 10″ ekranlı Rainbow adlı yeni netbookun Tegra altyapısından güç alacağını belirtti.

Intel tabii ki bu haberle hoşnut olmayacak çünkü pazarın bu dalında da neredeyse tekel olmak istiyor. Fakat işlemci devine karşı son aylarda dünyanın her yerinde bir direnç oluşmaya başladı. Bunun belirli nedenleri var:

Birincisi taşıyıcı (carrier) firmalar sadece Intel’e bağımlı olmak istemiyorlar. İkincisi, her ne kadar dizüstü ve netbook üreticileri büyüklüğünden dolayı Intel’in söylediklerini dikkate almak zorunda olsalar bile farklı bir seçenek sahibi olma fikrinden oldukça hoşlanıyorlar ve uygun bir fiyat biçilirse farklı bilgisayarların da büyük talep görebileceklerine inanıyorlar.

Son aylarda netbook ve notebook kategorilerini birbirinden ayırmak zorlaşmaya başladı. Yalnız tüketicilerin tek dikkat ettiği nokta netbookların çok ucuz olmaları. Birçok kullanıcı Atom işlemcili netbookların parasını hak ettiğini düşünürken, diğer yandan bir dizüstü bilgisayara 1000 Dolar para vermenin müsriflik olduğunu düşünüyorlar. Hayır, netbooklar normal dizüstü bilgisayarların yanlarından bile geçemiyorlar. 1500 Dolarlık ve 500 Dolarlık (netbook) iki dizüstü bilgisayarı karşılaştırma deneylerine tabi tutarsanız, pahalı olan dizüstü bilgisayarın genel olarak en az üç kat daha hızlı olduğunu görürsünüz. Bu piyasada her şey en ince detayına kadar düşünülüyor. Bilgisayar dünyasında birkaç istisnai durum hariç her ürün yaklaşık olarak hak ettikleri kadar fiyatlandırılır. Dolayısıyla netbookların dizüstü bilgisayarları tarihe gömeceklerini düşünmek saflık olur.

Intel cep telefonu pazarında da ARM ile mücadele etmeye girişmiş ama gariptir bundan birkaç sene önce Xscale ile adeta ARM’yi taklit etmeye çalışmıştı. Bu alanda ARM’ye karşı kaybeden işlemci devi, netbook pazarıyla karşı saldırıya geçen ARM şirketlerini geri püskürtebilecek mi gelecek seneye öğreneceğiz.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın