ARM AMD’yi X86’dan Vazgeçirmeye Çalışıyor

Ama AMD’nin X86’dan şimdilik vazgeçme niyeti yok gibi.

AMD LogoAMD’nin 13-16 Haziran tarihleri arasında düzenleyeceği Fusion Geliştiriciler Toplantısı’nda ARM’in Teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Jem Davies’in de bir konuşma yapacak olması, “acaba AMD ARM teknolojisini lisanslayacak mı” sorusunu akıllara getirmişti. Fakat Davier’in bu toplantıya ARM’in OpenCL’e vereceği destek nedeniyle konuşmacı olarak çağırıldığı öğrenildi. Yine de akıllarda bir soru işareti kalmadı değil.

AMD ve Intel’in aksine yonga üretmek yerine sadece geliştirdiği işlemci tasarımlarını Samsung, Nvidia gibi üçüncü firmalara pazarlayan ARM, X86 mimarisine göre oldukça verimli olan işlemci mimarileri ile tablet ve akıllı cep telefonlarında şu an tartışmasız lider durumda ve yakın gelecekte de bu durum böyle devam edecek gibi gözüküyor.

ARM CEO’su Warren East, “ARM işlemci lisansı alanında iş yapan bir firma. Dolayısıyla geçtiğimiz 10 yıldır AMD’e işlemci lisansı satmak için uğraşmanız gayet doğal. Fakat henüz başarılı olmadık” diyor ve ekliyor “AMD’nin stratejisini yeniden düşüneceği konusunda sinyaller aldık. Gelecekte AMD ARM mimarisini lisanslayabilir.”

Fakat AMD’nin yazılım ve ürün pazarlamadan sorumlu yönetmeni John Taylor, “X86 mimarisine dayanan APU işlemciler üzerine büyük yatırımlar yaptık” diyerek şimdilik AMD’nin ARM mimarisi lisanslamayı düşünmediğini ortaya koydu. 

Bir cevap yazın