Archos Jukebox Multimedia: Video Walkman

Ç.N.: Bu ürünün Türkiye duyurusu birkaç ay önce, Dijital Center firması tarafından yapılmış, 489$ fiyatla çeşitli yayınlara ilanı verilmiştir. Ancak ürünün çıkışı ertelenmiş ve 1 aydır firmanın listelerinden çıkarılmıştır; yazının yayınlandığı tarih itibarıyla sorulduğunda Eylül 2002’den itibaren Türkiye’de satılabileceği belirtilmiştir.

Archos Jukebox Multimedia

Archos Jukebox Multimedia
kapasite 10 GB sabit disk
Tampon bellek 16 MB
Bağlantı USB 1.1
Desteklenen müzik formatları MP3 çalma (30 ila 320 kBps – Sabit Bitrate)
Değişken Bitrate MP3 (30 ila 160 kbps)
gerçek zamanlı çalma
Desteklenen video formatları BMP & JPEG MPEG4 basit profil (Maks. CIF formatı – 352×288 piksel, 30 kare/sn., AVI, MP3 stereo ses izi)
Ekran LCD 1.5” RGB renkli ekran – 237 x 234 piksel.
Ses ve video girişleri Birleşik analog/dijital ses girişleri. Bütünleşik mini-jack ve microsocket
Ses ve video çıkışları Birleşik analog/dijital ses ve video mini-jack’ı (PAL ve NTSC)
Pil dayanma süresi (Müzik modunda) 8 saat
Boyut 110 x 79 x 28 mm
Pil dahil ağırlığı 290 gram
ABD Fiyatı 399.95$

Archos taşınabilir depolama alanında, özellikle de sabit diskli MP3 çalıcılar konusunda uzmanlaşmış bir firma. Bu ürünlerini Hanover CeBIT fuarında görme fırsatı bulmuştuk, ancak bu sefer değişik bir şeyle karşımızda – Archos dijital videolar için gerçek bir avuçiçi cihazla bir teknolojik engeli daha aşıyor! Jukebox Multimedia bir sabit diskin yanında 237 x 234 piksellik renkli bir LCD ekrana da sahip. Desteklediği video formatlarına ilaveten, Archos MPEG 4 formatını seçerek geleceğe yatırım yaptığı gibi bu formatın en başarılı temsilcisi DivX codec’ini de destekliyor. Bu yazıda bu taşınabilir video oynatıcısının nasıl çalıştığını, nasıl kullanılacağını ve merak uyandıran özelliklerini açıklayacağız.

Tasarım açısından Archos önceki MP3 çalarlarının profiline sadık kalmış. Yani cihaz, köşelerinde darbe önleyici plastik takviyeler bulunan metalik bir kaplamaya sahip. Bir sigara paketi kalınlığında; eni ve boyu ise sigara paketinin yaklaşık 1.5 katı. Pili dahil 293 gram; yani yaklaşık olarak burada incelediğimiz Creative Labs Jukebox’ın ağırlığında – bu da cepte taşımayı kolaylaştırıyor. Ancak tasarım zayıflıkları var. Kromajlı plastik navigasyon düğmeleri ve göz önündeki vidaları biraz ucuz görünüm vermiş ancak daha kötüsü dış kasasının iki yarısı birbirine tam oturmadığı ve yalıtılmış olmadığı için, cihaz içine toz kaçmasına çok müsait. Ayrıca LCD ekranın iki yanındaki büyük yarıklar (muhtemelen havalandırma için) bir tel ızgara ile korunmamış; dolayısıyla örneğin plajda kullanmaya çok uygun bir cihaz değil.

Gerçek bir Harici Sabit Disk

USB Bağlantısı

Archos cihazların Creative Labs’ın ürettiklerine karşı önemli bir avantajı, PC’ye bağlandıklarından aynı bir sabit disk gibi tanınmaları. Tüm yapmanız gereken Jukebox Multimedia’yı bilgisayara bağlamak ve düğmesini açmak – işletim sistemi otomatik olarak tanıyıp cihaza bir sürücü harfi atıyor. Yani 10 GB’lık Jukebox Multimedia sürücüyü, her tür dosyayı depolayabileceğiniz bir harici disk gibi kullanabilirsiniz. Tabii Windows 95/98 kullanıyorsanız cihazla verilen sürücülerin önceden kurulu olması gerekiyor ama Windows 2000 veya Windows XP’de sürücü kurmaya da ihtiyaç yok. Böylece kullanımı çok kolay olduğu gibi, PC’ye kolayca bağlanabilen, MP3 çalar/video oynatıcı/harici disk işlevlerini de barındıran taşınabilir bir cihaza sahip oluyorsunuz.

Video Oynatıcının Kullanımı

Video Ekranı

Jukebox Multimedia, bir MP3 çalar olması bir yana esasen bir video oynatıcı. MPEG-4 Simple Profile olarak maksimum CIF 352×288 çözünürlükte kaydedildiği sürece her tür videoyu oynatabiliyor. Cihazın hesap ve çözme için harcayacağı gücün yanında küçük ekran boyutuna da bakınca, bu çözünürlük sınırlaması anlaşılır geliyor. Ancak bu boyut dolayısıyla Jukebox Multimedia’da örneğin İnternet’ten indirdiğiniz DivX filmleri doğrudan kullanamayacaksınız.

Kullanmak istiyorsanız, önce Jukebox Multimedia’nın okuyacağu uygun bir formata dönüştürmeniz gerekecek. Archos bu amaçla CD’de MPEG4 Translator adlı video işleme yazılımının basitleştirilmiş bir sürümünü vermiş ancak CD’de gelmeyen ücretsiz VirtualDub yazılımının da kullanılması gerekiyor. Bu kullanımı çok kolay yazılım, pek çok işlevinin yanısıra kaliteyi yükseltmek veya disk kapasitesini daha verimli kullanmak için bitrate’i ayarlayabiliyor. Filmi sadece cihazın LCD ekranından seyretmek istiyorsanız disk alanından tasarrufa öncelik vermenizi öneririz çünkü bu boyutta 650 kbit/sn’nin üzerinde kalite artışı pek farkedilmiyor. Öte yandan görüntüyü TV ekranına verecekseniz, düşük çözünürlüğün (352×288) getirdiği zayıflığı dengelemek için bitrate’i 1200 Kbit/sn’nin üzerine çıkarmanız önerilir. USB 1.1 arabirimden aktarma işlemi çok yavaş; transfer hızını 800 KB/sn olarak ölçtük. Yani 100 MB veriyi cihaza aktarmak 2 dakika sürüyor.

Renkli ekranın kalitesi tek kelime ile mükemmel. Görüntü son derece keskin ve renk doğruluğu yüksek. Video sıkıştırma (encoding) işlemi doğru yapılmışsa filmlerde çok az takılma veya mozaik efekti oluyor. Kulaklık kullandığınızda filmlerin sesi daha çok etkileyecek. Bu gerçek bir taşınabilir video oynatıcı. Ancak seyahat ederken, özellikle de tren, uçak gibi toplu taşıma araçlarında kullanıcıyı biraz zorlayabilir. En iyi izleme keyfi için LCD ekrana tam karşıdan ve epey yakından bakmak gerekiyor. Bunun için de Jukebox Multimedia’yı ya kucağınıza yerleştirip aşağı bakmalı, ya da elinizde tutmalısınız. Her iki durumda da aldığınız rahatsız konum filmi 20 dakikadan fazla seyretmenizi engelliyor.

Bir cevap yazın