Araştırmacılar 1000 Çekirdekli Bir CPU Geliştirdiler

Intel ve AMD duymasın…

Virtex V4Glasgow Üniversitesinden araştırmacılar, 1000 çekirdekli bir CPU geliştirmeyi başardıklarını açıkladılar. Evet, tam 1000 çekirdek bir CPU zarı içinde.

Şu an kullandığımız masaüstü işlemcilere göre 20 kat daha yüksek başarım gösterebilen bu işlemci, klasik X86 CPU’ların aksine içerisinde programlanabilir ufak çekirdekler barındırıyor.  Aktif olmayan çekirdeklerin kapatılabilmesi sayesinde çok daha çevreci olan bu işlemcinin yapılan testlerde saniyede 5 GB veri işleyebildiği gözlemlenmiş.

Projenin başındaki Doktor Wim Vanderbauwhede, Field Programmable Gate Array (FPGA) teknolojisi ile üretilen bu işlemcilerin programlanmasının zor olduğunu, dolayısıyla masaüstü sistemlerde kullanılamayacağını, yine de düşük güç tüketimi ve yüksek başarımı ile süper bilgisayar ve benzer alanlar için bu işlemcilerin ideal olduğunu söylüyor.

Vanderbauwhede, bu konseptin FPGA teknolojisi ile üretilmiş işlemcilerin yüksek başarım ve düşük güç tüketimi özelliklerini kanıtladığını, bilgisayar ve hesaplama alanında yaygın olarak kullanılabileceğini de belirtiyor.

AMD’den Donald Newell, yakın bir zamanda “çekirdek savaşları sonsuza kadar sürmeyecek” diye bir açıklama yapmıştı. Masaüstü bilgisayarlarda çekirdek savaşları kısa/orta vadede bitecek olabilir, ama görünüşe göre yarış, başka yerlerde devam edecek.

kaynak: dailymail

3 Yorum

Bir cevap yazın