Araştırma: Türkiye İnternet Alanında Vasat

NTVMSNBC’nin haberine göre İngilitere’de ve İspanya’da iki üniversitenin öncülük ettiği küresel bir araştırmada Türkiye internet bağlantı kalitesi bakımından 66 ülkeden 42. sırada kendine yer bulabildi. Sonuncu olmasak da ortalamanın oldukça altındayız.

Haberin özüne dönmeden önce küresel bazda internet bağlantı hızının ve bağlantı kalitesinin geçen yıla oranla oldukça artmış olduğu da araştırma sonuçlarında yer alıyor. Örneğin bu 66 ülkenin 62’sinde geniş bant bağlantı kalitesi biraz daha yükselmiş. Rakamlarla belirtmek gerekirse:

“İndirme (download) hızı, yüzde 49 oranında artarak 4.75 Mbps’ye yükselirken, yükleme (upload) hızı, yüzde 69 artarak ortalama 1.3 Mbps’ye yükseldi. Geniş bant internette gecikme hızı, yüzde 21 oranında düşerek 170 milisaniyeye geriledi.”

Geniş bant konusunda adını dünyaya duyurmuş, gelişmiş uzakdoğu ülkelerinin listede en üst sıraları kapması şaşırtıcı değil.

“Güney Kore, geniş bant liderliği tablosunda 138.6 puanla en üstte yer alırken, Japonya 115.3 puanla ikinci, Hong Kong 111 puanla üçüncü oldu. İsveç, İsviçre, Hollanda, Singapur, Lüksemburg, Danimarka ve Norveç, listede ilk 10’daki diğer ülkeler olarak sıralandı.”

Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri de uzak doğunun bağlantı kalitesini yakalamak için canla başla çalışıyorlar. Örnek vermek gerekirse İsveç son bir yıl içerisinde geniş bant bağlantı kalitesini tam %38 oranında arttırarak ilk üçün hemen ardından kendine yer edinmiş. Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak internet bağlantı kalitesi bir anlamda ülkelerdeki yaşam kalitesinin de parçalarından bir tanesi. Yaşam standartları ve kişi başı geliri yüksek ülkelerin bağlantıları da bir o kadar hızlı ve ucuz oluyor. Mesela daha geçen hafta yapmış olduğumuz bir haberde Finlandiya’da artık 1 Mbps bağlantının bedava verileceğini söylemiştik. Buna göre Türkiye şu durumda hak ettiği yerde sayılır (belki de biraz altındadır).

1 Yorum

Bir cevap yazın