Arama Motorları ve Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak: Bölüm 1

Bugünden itibaren siz sevgili THG okurları ile özellikle arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkarmak için yapılması gereken pratikleri, dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyeceğimiz bir yazı dizisine başlıyoruz.

Derin sulara atlayıp çırpınmadan önce bir takım temel bilgileri öğreneceğiz, daha sonra öğrendiğimiz bilgileri sitemizde nasıl kullanacağımızı ve en önemlisi arama motoru devi Google da birinci sıralarda nasıl çıkacağımızı, neleri yapıp neleri yapmamamız gerektiğini inceleyeceğiz.

Dilerseniz öncelikle hepimizin tanıdığı arama motorlarına yakından bakarak yazımıza başlayalım.

İlk sıramızda elbette daha önce bahsettiğim gibi Google yer alıyor. Google hakkında detaylı bilgi vermeden önce seminerlerimde ya da dost muhabbetlerinde çok sık karşılaştığım ve sizlerin de aklınızdan geçtiğine emin olduğum bir konuda bilgi vermek istiyorum.

Bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi: Neden bizden de bir Google, Amazon, Ebay çıkmıyor? Doğrusu son zamanlarda gelişen Internet içeriğimiz ve sitelerimiz ile bu bahsettiğim sitelerin benzerlerini yapsak da bizden Google çıkmamasının önemli bir nedeni var sanırım.

Bill Gates ile ilgili bilgi sahibi olanlarınız mutlaka kendisinin üniversite 3. sınıfı terk edip Microsoft’u kurduğunu bilirler. Bunu yapabilmesindeki şüphesiz temel neden, daha henüz PC kavramı yokken babasının evlerinin bir odasını bilgisayar odası haline getirmesidir.

Larry ve Sergey’in geçmişlerine baktığımızda da Larry’nin babasının 1960! da bilgisayar bilimi diploması aldığını, annesinin ise bilgisayar biliminde yüksek lisans yapmış veritabanı danışmanı olduğunu görürüz. Sergey’in ise annesi NASA’da çalışmakta, babası Maryland Üniversitesinde Matematik dersi vermektedir.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, ancak sanırım bizlerden Google, Ebay, Yahoo vs. çıkması için bilgisayarı hele ki Internet’i bir yaşam biçimi haline getirmemiz, dünyanın gidişatına göre kendimize yön vermemiz gerekiyor. Bilgi çağı trenine binmek için çok geç olmasa da kısa zamanda ülkemizde yaşayan herkesi doğru bilgilendirmemiz ve çok çalışmamız gerekiyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın