Apple’ın Magic Faresi Çoklu-Dokunma (Multi-touch) Destekliyor

Apple’dan yeni bir tasarım harikası daha.

Çoklu-dokunma bilgisayar endüstrisinin yeni eğilimi haline geldi. Yani, neden tek bir parmakla sınırlı kalalım ki? İki elimizde on parmağımız var. Hatta ayaklarımızı da işin içine katarsak 20 adet dokunma çubuğumuz bulunuyor (evet bu biraz abartı oldu).

Magic Mouse - 1

Bu eğilimin fikir babası olarak sayabileceğimiz Apple yıllardır bunu dizüstü bilgisayarlarda ve iPhone cep telefonlarında kullanıyor. Benzer şekilde fareyi de çoklu-dokunma teknolojisi ile tanıştırarak bir ilki daha gerçekleştirdi.

Apple dün Magic Mouse adlı faresini duyurdu. Bu farenin düğmeleri yok, üst kısmı tamamen dokunmaya karşı duyarlı bir yüzeyden oluşuyor.

Magic Mouse - 2

İşaret parmağınızla tıkladığınızda seçim yapıyor (standart farenin sol düğmesi gibi), orta parmağınızı kullandığınızda ise sağ tıklatma yerine geçiyor. Parmağınızı fare üzerine sürerek hareket ettirirseniz sayfa kaydırma ve dosya sürükleme işlemlerini de rahatlıkla yapmış oluyorsunuz.

Magic Mouse diğer birçok Apple çevre biriminde olduğu gibi Bluetooth bağlantısıyla bilgisayarınıza bağlanıyor. Bu şekilde 10 metre uzaktan kullanabiliyorsunuz. Pili de dört ay kadar gitmekte.

Magic Mouse standart olarak yeni iMac ile beraber geliyor ve ekim ayının sonunda 69 Dolardan ayriyeten satışa sunulacak.

Bir cevap yazın