Apple’ın da Desteğiyle Bluetooth 4.0 Yaygınlaşacak

Yeni 4.0 standardının farkı düşük güç tüketimli olması.

Düşük güç tüketimli ağ iletişiminden yararlanan en bilindik ürün Nike firmasının Apple ile beraber tasarladığı ve iPod’unuza egzersiz bilgilerini iletebilen Nike+ spor ayakkabısı modeliydi. Bu sayede antrenman verilerinizi iPod‘unuza depolayabiliyor ve bilgisayarınıza da aktarabiliyordunuz. Her ne kadar Nike+ modeli kablosuz iletişim için Bluetooth 4.0 uygulamasını kullanmıyorsa da düşük tüketimli kablosuz iletişimin tüketici ürünlerinde hangi fırsatların kapısına açabileceğine iyi bir örnek olmuştu.

Apple tek bir saat piliyle bir yıl kadar çalışabilen aygıtlar tasarlanmasına olanak veren yeni kablosuz iletişim standardının geleceğini parlak görmüş olacak ki, yeni MacBook Air ve Mini modellerine Bluetooth 4.0 yongasını eklemiş. Apple’ın bu kararı alması nedeniyle bu teknolojiyi destekleyen ürünlerin zamanla artması ve tüketici ürünlerinde Bluetooth 4.0’ın standart olması bekleniyor.

Casio Bluetooth 4.0 destekli saat

Casio Bluetooth 4.0 destekli saat

Çok yeni olan bu teknolojiyi destekleyen birkaç ürün olsa da Casio‘nun 5m. içerisinde telefonunuzla haberleşebilen yeni saat modeli teknolojinin büyük markalar tarafından benimsenmeye başladığının da göstergesi. Bu yeni Casio saat modeli 5 m. içerisindeki aygıtlarla haberleşebiliyor ve pili de 2 yıl dayanabiliyor.

Uzmanlar Bluetooth 4.0‘ın elektronik yer belirleyici tasmalarda (ülkemizdeki kadın cinayetleri nedeniyle sıcak bir konu),  yaklaşınca otomatik devreye giren veya çıkan sistemlerde, antrenman performansı, anlık nabız, kan şekeri ölçen ürünlerde hızla yaygınlaşmasını beklediklerini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın