Apple ve Samsung Güneşlenmenin Peşinde

Bronzlaşmak için değil, güç toplamak için.

Güneş paneli

Güneş paneli

Digitimes’ın iddialarına göre Apple ve Samsung güneş enerjisiyle çalışan ürünler için şimdiden kolları sıvadılar. Bazı Tayvanlı güneş enerjisi ürünleri üreticileriyle anlaşmayı düşünen Apple ve Samsung araştırma-geliştirmenin bir kısmını da bu firmalarla beraber yürütmeyi planlıyor.

Bir süre önce verdiğimiz Samsung’un güneş enerjisi “destekli” dizüstü haberinin yanı sıra, firmanın devasa bir güneş paneliyle tümüyle güneş enerjisiyle çalışabilecek yeni bir model tasarladığı da söylentiler arasında. Apple bir adım daha ileri giderek yalnızca boş yüzeylerde değil, ekranda da kullanılacak saydam katmanlı bir güneş enerjisi paneline şimdiden ilgi gösterdiği ise biliniyor.

Basit mantık gelişen teknolojinin aygıtları sürekli küçülttüğü için güneş panellerinin de yakında küçüleceğini söylese de durum o kadar parlak değil, çünkü belli bir alana düşen güneş ışığının miktarı belli. Fizik kuralları günümüzde %40 verime ulaşabilen güneş panellerinin gelecekte aynı güç miktarı için en fazla yarısına kadar küçülebileceğini gösteriyor. Dahası belli bir alana düşen güneş enerjisinin “tümünü” elektriğe çevirseniz de günümüzün en düşük tüketimli dizüstü bilgisayarı için hala devasa bir panel gerekiyor. Kısacası güneş enerjisini kullanmak için tek çare düşük tüketimli ürünlerin geliştirilmesi. Ancak o zaman cep telefonunuza düşen ışık şarj için yeterli olabilecek.

1 Yorum

Bir cevap yazın