Apple Siri Gerçekten Videolardaki Kadar Başarılı mı?

iPhone 5’i beklerken 4S ile idare etmek pek çok Apple hayranını hayal kırıklığına uğrasa da dünkü tanıtımda ilgi çeken ve sadece iPhone 4S’e özel olarak gelen Siri, şimdiye kadar sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bilgisayarları hayatımıza sokabilir.

Henüz Siri hakkında bir fikriniz yoksa öncelikle Apple’ın hazırladığı tanıtım videosunu izleyin (ne yazık ki İngilizce).

Konuya kuşkuyla yaklaşanlar videonun reklam amaçlı olduğunu Siri’nin gerçek hayatta böyle çalışmayacağını düşünebilirler (ki ben de onlardan biriyim). Ancak ilk elden deneme fırsatı bulanların söylediğine göre sistemin çalışma şekli video gösterilene oldukça yakın. Aslında Apple’ın bu teknolojiyi sağlayan firmayı 200 milyon $ harcayarak satın alması bunun boş bir teknoloji olmadığının bir göstergesi sayılabilir.

Apple’ın önceki modellerinde olan ses tanıma özelliği çok fazla seçenek sunmuyordu. En fazla yazmak yerine söylemenin daha hızlı olduğu durumlarda bir şeyleri dikte etmek için kullanılabiliyordu. Ancak Siri konuyu bir adım öteye taşıyor ve söylediklerinize anlam yükleyecek seviyeye getiriyor. Örneğin “yılbaşına kadar kaç gün kaldı” gibi bir soruyu sorduğunuzda Siri bunu anlamlandırıyor ve size gereken cevabı veriyor. Ya da bulunduğunuz yere en yakın İtalyan restoranını basitçe telefonunuza soruyorsunuz ve seçenekler önünüze çıkıyor.

Anlaşılan Star Trek’te yıllar önce gördüğümüz bilgisayarla konuşarak anlaşma devrine bir adım daha yaklaştık. Tabi bu tür teknolojilerin şimdilik sadece İngilizce dilini desteklemesi en büyük üzüntü kaynağımız. Türkçe anlayabilen ve konuşan bir teknolojinin ne zaman çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Bir cevap yazın