Apple: Sigara Tiryakilerinin Garantisi İptal

Bilgisayar dünyasının ayrılıkçı devi Apple kendini insanların yaşam stilini değiştirecek kadar güçlü olduğuna inanıyor. Eğer sağlığınıza bilerek zarar veriyorsanız elmadan size garanti yok.

Consumerist dergisine göre bir Mac kullanıcısı içinde sigara dumanı izleri olduğu gerekçesiyle Apple’ın garantiyi iptal edip servis desteği vermeyi reddettiğini iddia ediyor. Benzer şekilde geçen sene de bir kişi “pasif içici” olduğu gerekçesiyle Apple’ın gazabına uğramıştı. Artık  servise götürdüğü ürün neyse Apple tamir etmedi. Daha da eskiye gittiğimizde ise Apple “içine sigara dumanı işleyen” makinelerin teknik servisini yapmış fakat kullanıcıları eğer bu bir daha olursa garantinin iptal olacağı yönünde uyarmış.  

Apple’ın kutsal kitabında sigara tiryakilerine garanti hakkı verilmeyeceği yazmıyor. Hatta pasif içicilikle ilgili bir cümle bile yok. Yalnız şöyle bir ibare var: “Olağanüstü ortamların kasa ile korunmuş aygıtlara verdiği zarar garanti dışında kalır.” Tamam iyi de sigara dumanıyla dolu bir ortam nasıl “olağanüstü” olarak nitelendirilebilir ki?

Nikotin tüm sağlık örgütleri tarafından zararlı madde olarak kabul ediliyor. Apple da kendi çalışanlarının bu zararlı maddelerden korunması gerektiğini iyi biliyor. Şirket bunu bahane ederek tiryakilerin bilgisayarlarına bakmama peşinde. Türkiye’de böyle bir vaka ile karşılaşan varsa söylesin. O zaman bunun Apple’ın kurumsal bir politikası olduğuna kesinlikle kanaat getirebiliriz.

1 Yorum

  1. burki

    bu haberi bir yerde okumuştum ama bazı farklılıklar vardı. diğer okuduğum kaynakta bu olayın apple’dan değil teknik servisteki personelden kaynaklandığı yazıyordu. teknik servis personellerinin haklarını koruyan bir kuruluşun koyduğu maddelerden birisi, sizin yukarıda yazdığınız olağanüstü koşullardan bahsediyormuş ve teknik servis personeli bu maddeyi referans göstererek “sigara içilen bir ortamda kullanılan ürünü” garanti dışı kabul etmiş. benim okuduğum haber ne kadar güvenilir bilmiyorum ama sanki bu yazdığım şeyler daha yüksek ihtiimal gibi görünüyor. yoksa apple’ın kendi kullanıcılarına sözleşmelerde koymadığı bir maddeden dolayı teknik servis uygulamayarak bir risk alacağını sanmıyorum. isterseniz haberle ilgili biraz daha detay araştırın böylece daha sağlıklı bir sonuç elde edilir. iyi günler. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın