Apple Nvidia’ı Bırakıp AMD Grafik Kartlarına Dönebilir

Apple’ın Macbooklar için yeni planları var.

Şu an Apple, Macbook bilgisayarların harici grafik kartı için Nvidia’ı tercih ediyor. 15″ ve 17″ Macbooklarda Intel’in HD grafik yongası yeterli olmadığı zaman, Nvidia’nın harici ekran kartı devreye giriyor.

Fakat CNET’in haberine göre, Apple, yakın bir zaman içerisinde Nvidia markalı harici ekran kartlarından vazgeçebilir. Söylentiye göre, Intel’in CPU zarına dahil etmeyi başardığı üst seviye dahili ekran kartı HD 3000, Apple’ın giriş seviyesi Macbookları için yeterli başarımı gösterebiliyor.

Intel HD 3000 grafik yongasının başarım olarak önceki Intel HD ekran kartlarına göre oldukça verimli olduğunu biliyoruz. Intel, sınırlı bir basın mensubu ile HD 3000 grafik kartlarının performansı ve detaylı özellik bilgisini paylaşmışsa da, ambargo bitene kadar bu bilgilerin yayınlanmaması gerekiyor. Ama şu kadarını söyleyebilirim; Intel HD 3000’de Open GL desteği sunuluyor. Şüphesiz bu, Apple makineler için önemli.

Giriş seviyesi için Intel HD 3000’i yeterli gören Apple, üst düzey Macbooklar içinse Nvidia yerine AMD yongalarını tercih edecek gibi gözüküyor. AMD’nin son dönemde watt başına performansta gösterdiği etkileyici sonuçlar, Apple’ı cezbetmiş olabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın