Apple Neden iPhone ve iPad Lokasyon Bilgilerinizi Topladığını Açıklıyor

Apple, sizi takip ediyor, ama neden?

Geçtiğimiz günlerde iOS 4’ten beri Apple’ın iPad ve iPhone cihazlarında lokasyon bilgilerini sakladığı ortaya çıktı.

Apple’a göre bunun iki nedeni var. İlk olarak çoklu-görev uygulamasının daha verimli çalışması için lokasyon bilgileri kayıt dosyasında tutuluyor ve bu sayede gerekli bilgilere daha çabuk ulaşmak mümkün oluyor.

İkinci neden ise, daha önce de söylediğimiz gibi Apple’ın anonim olarak topladığı bu bilgiler sayesinde iş ortakları ile birlikte lokasyon bazlı hizmetleri geliştirmek istemesi.

iOS 4 Takip Harita

Apple, iOS 4’ten önce lokasyon bilgileri için Google ve Skyhook bağlantılarını tercih ediyordu fakat artık Apple bu işi kendi üstlenmiş durumda. Daha etkili ve güncel lokasyon bilgileri için veriler anonim olarak Wi-Fi üzerinden Apple’a gönderiliyor.

Apple, ayrıca istendiği takdir de lokasyon servislerinin kapatılarak bilgi toplanmasının da önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Ama, internette gördüğümüz yorumlara bakarsak, çok az kimsenin lokasyon verilerinin paylaşılmasından rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Hatta “Apple mı, benim lokasyon bilgilerimi değerli mi buluyor” diye şaşıran ve bunu bir övünç kaynağı olarak gören Apple fanlarına rastlamaka da mümkün internette.

kaynak: wired

2 Yorum

 1. i0z

  yakında apple ne isterse verecek kadar “şuursuz” insanlar göreceğimden korkuyorum.
  Hatta yakında şeyhler gibi para toplarsa şaşmayın.
  yada işletim sistemi kira, güncelleme bedeli vs.

 2. Ziyaretçi

  Bence de belirli bir kira toplaması lazım.
  Zengin insanlar ile fakirler arasındaki fark ortaya çıksın.
  Benim param varsa istediğim kadar şuursuzluk satın alabilmeliyim.

Bir cevap yazın