Apple MacBook İncelemesi: Bölüm 2

Apple MacBook İncelemesi: Bölüm 2

Mac OS X’den bahsetmeden bir Mac dizüstü veya masaüstü bilgisayar hakkında konuşmuş olmazsınız. Bilmeyenler için 10 serisi OS X işletimlerini sıralayalım: 10.0 Cheetah, 10.1 Puma, 10.2 Jaguar, 10.3 Panther, 10.4 Tiger ve 10.5 Leopard. 10.0 kullanıcıları 10.1’e ücretsiz geçiş yapabiliyorlardı. Daha sonra çıkan işletim sistemleri ise genelde tek kullanıcı lisansı 129 Dolar ve beşli aile paketi 199 Dolardan satılıyordu.

OS X 10.0, Microsoft Windows XP ile hemen hemen aynı tarihlerde piyasaya sürüldü ve OS X 10.5 de benzer şekilde Windows Vista’nın yayınlandığı sırada çıkageldi. Dahası, Leopard ve Cheetah arasındaki farklar Windows Vista ve XP arasında olduğu kadar büyük. Öte yandan Apple, Microsoft gibi büyük hizmet paketleriyle işletim sistemlerini yamamak yerine sürüm yükseltti. O yüzden 2002’den bu yana beş farklı Mac OS X işletim sistemi çıktı. Üstelik her yeni sürümde sadece işletim sisteminin açıkları giderilmedi, aynı zamanda fazladan özellik ve araçlar da kullanıcılara sunuldu.

Burada OS X’in arkasında yatan teknolojinin her ayrıntısını anlatmaya kalkarsam sizi sıkmış olurum. Ayrıca hangi işletim sistemi daha iyi tartışması da başlatmak istemiyorum. Elbette diğer işletim sistemlerine göre artıları olduğu gibi eksileri de var. Zaten hangi işletim sistemi kusursuz ki? Bunların yerine bir Mac’i Mac yapan önemli özellikleri üstünde duracağım.

Tepkisellik ve Hız

iPhone ilk çıktığında beni en derinden etkileyen şey hızı ve arayüzünün mükemmel hassaslığıydı. iPhone, Mac OS X’in kırpılmış bir sürümünü kullandığına göre aynı duyarlılığı normal Mac OS X işletim sisteminde de göreceksiniz demektir. Bu işletim sistemi üzerinde çok sayıda pencere açmak, pencereler arasında geçiş yapmak ve uygulama yüklemek Windows Vista ve hatta Linux’a göre daha hızlı ve çabuk gerçekleşiyor. Eskiden durum böyle değildi. Hatta GPU hızlandırmalı arayüzün ilk kez kullanıldığı OS X 10.2 çıktığı zaman bile Windows XP daha hızlı çalışan bir işletim sistemiydi. Grafik işlemcileri hızlandıkça, OS X’in %100 GPU bağımlı arayüzü tepkisellik konusunda Windows Vista’yı geride bıraktı.

Bunun dışında başka başarım avantajları da var. Mesela Mac OS 20 MB’dan daha düşük dosyalara erişim yapıldığında her seferinde onları birleştiriyor (defragment) ve böylece dosyalar hiçbir zaman sabit diskinizde bir orda bir burada durmuyor. Ayrıca Mac diskte boş alan açmak amacıyla varsayılan olarak eski rapor (log) dosyalarını ve geçici dosyaları (temporary) otomatikman silmekte. Son olarak Mac OS X, işletim sistemi seçeneklerini tek bir kayıt arşivinde saklamak yerine birden fazla dosya halinde depoladığından dolayı, daha az dosya parçalanması (fragmentation) gerçekleşiyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Merhaba,

  ben macbooklarla ilgili bir şey sormak istiyorum.

  mac almayı düşünüyorum ve autocad photoshop gibi programları çok fazla kullanıyorum.

  ama mac lerin orijinal olmayan programları kurmaya izin vermediğini duydum acaba bu doğru mudur? mac aldığımda orijinal autocad sürümü mü yüklemem gerekir?

  teşekkürler

Bir cevap yazın