Apple MacBook Air: Dünyanın En İnce Dizüstü Bilgisayarı

Teknik Özellikler

Aşırı hafif dizüstü bilgisayarlar sınıfındaki ürünlerin hafifliği ve inceliği ancak teknik özelliklerinde verilen ödünler sayesinde mümkün olabilmekteydi. Bakalım Macbook Air’de de aynı durum söz konusu mu?

Macbook Air’de 1.6 Ghz (opsiyonel olarak 1.8 Ghz) hızında çalışan çift çekirdekli ve 4 MB önbellekli özel üretim Intel Core 2 Duo işlemci bulunuyor. İşlemci sıradan bir Core2Duo Mobile değil. Apple bilgisayarın hafifliği ve inceliği için Intel’e özel olarak ürettirmiş. Bu işlemci sıradan Core2 Duo Mobile işlemcilere göre %60 daha ufak!

Teknik Özellikler

Macbook Air’de standart olarak geleneksel 80 GB 4200 d/dk sabit disk bulunurken, seçenek olarak 64 GB SSD alabiliyorsunuz. Tahminimce SSD’li sürümü daha hafif ve daha hızlı olacaktır, zira 4200 d/dk’da çalışan diskler yeteri kadar hızlı değiller.

Ve ekran kartı: Macbook Air’in harici bir ekran kartı yok. Tümleşik Intel X3100 144 MB’lık paylaşımlı bellek ile çalışmakta. Bu çözüm her ne kadar oyunlarda yüksek başarım veremeyecek olsa da, günlük işlemler ve ofis kullanımı için yeterli.

Ekran olarak parlaklığını ortam aydınlığına göre ayarlayabilen 13.3 inç LED aydınlatmalı LCD ekran kullanılmış. LED aydınlatma Sony Vaio SZ serisinin üst modellerinden tanıdığımız bir özellik. Pil ömrünü artırdığı gibi parlaklık olarak da geleneksel (CCFL) aydınlatmanın altında kalmıyor.

Pil ömrü ise Apple’ın sitesinde kablosuz alıcı verici açık olarak 5 saat olarak belirtilmiş.

Macbook Air OS X Leopard yüklü olarak gelmekte. Ürün Intel işlemci kullandığından istenirse Windows işletim sistemi de yüklenebiliyor

Son olarak diğer teknik özelliklerden bahsedelim. Üründe 2 GB DDR2 RAM, iSight kamera, 802.11n destekli Kablosuz birim, Bluetooth 2.1 & EDR, tümleşik mono hoparlör ve tümleşik mikrofon bulunmakta.

Yenilikler

Çoknoktalı imleçsürer (multi-touch touchpad)

Çoknoktalı imleçsürer (multi-touch touchpad)

İlk olarak oldukça büyük çoknoktalı imleçsürerden (multi-touch touchpad) bahsedelim. Macbook Air’in imleçsüreri diğer dizüstü bilgisayarlardan daha farklı bir biçimde aynı anda birkaç parmakla kullanılabiliyor. Özellikle resim işleme programlarında döndürme, uzatma & kısaltma yani dönüştürme işlemlerinin imleçsürer ile yapılmasını sağlayan bu teknoloji oldukça ilginç. Ayrıca parmak hareketlerinize atayabildiğiniz görevler ile bilgisayarı kolayca kullanabiliyorsunuz.

iPhone’daki gibi parmaklarınızı sıkıştırıp genişleterek bir fotoğrafa yaklaşıp uzaklaşabiliyor, web sayfasındaki yazı tiplerini büyütüp küçültebiliyorsunuz. Web tarayıcısında üç parmağınızı aynı anda sağdan sola kaydırıp geri veya soldan sağa kaydırıp ileri gidebiliyorsunuz. Fotoğraflarınıza bakarken iki parmağınızı çapraz noktalarda tutup saat yönünde çevirirseniz sağa, ters yönüyle de sola yatırabiliyorsunuz.

Remote Disk özelliği de PC lerde kullandığımız Ağ üzerinde klasör paylaşımı özelliğinin bir benzeri. Macbook Air’deki DVD yazıcı & okuyucu eksikliğini başka bir Mac üzerinden gidermeye yarayan bu sistem, yakında bulunan bir iMac’in DVD sürücüsünü kullanıyor. Kablosuz ağ üzerinden haberleşen sistem, iMac’e takılı olan diskin Macbook Air’e takılıymış gibi kulanılabilmesini sağlıyor.

Zaman Kapsülü (Time Capsule) de bir başka ilginç Apple yeniliği. Ayrı olarak satılan bu ürün, kablosuz birim ve bir sabit diskten oluşmakta. Verileriniz sizin belirlediğiniz sıklıklarda bu sabit diske yedekleniyor ve istediğiniz bir zamana “dönebiliyorsunuz”.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın