Apple Lokasyon Takip Hatasını Düzelten iOS 4.3.3’ü Yayınladı

Apple, daha önce söz verdiği lokasyon sorununa çözüm getiren güncellemeyi yayınladı.

Apple’ın iOS 4 güncellemesinden beri tüm Apple cihazlarda lokasyon takibi yaptığının ortaya çıkması büyük ses getirdi. Apple CEO’su Steve Jobs, ilk önce bu iddiayı yalanlasa da, daha sonra Apple, lokasyon takibinde ortaya çıkan bir hatadan dolayı iOS 4’ün gereğinden fazla bilgi topladığını kabul etmek zorunda kaldı.

Apple, müşterilerinin lokasyon bilgilerine neden ihtiyacı olduğunu da şöyle açıklıyordu; GPS hizmetini hızlandırmak ve lokasyon bazlı hizmetleri geliştirmek. Bununla beraber Apple, bu bilgilerin sadece anonim olarak toplandığını iddia ediyordu.

Apple’a göre asıl sorun, iOS 4’te tutulan lokasyon bilgilerinin gereğinden fazla olmasıydı, aslında bir haftalık lokasyon bilgisi iOS 4 için yeterliydi. Apple, daha sonra yayınlayacağı bir güncelleme ile bu soruna çözüm getireceğini de açıkladı. Ve Apple, söz verdiği güncelleştirmeyi yayınlandı. Yeni güncelleştirmede kullanıcıların kaygılarını gidermek için şu değişiklikler yapılmış;

iOS 4.3.3 Güncelleme

  • iOS 4.3.3 ile artık lokasyon bilgileriniz iTunes ile senkronize olmayacak
  • iOS 4.3.3 ile birlikte lokasyon servislerini devre dışı bırakırsanız, daha önce toplanmış tüm lokasyon bilgileri de silinecek.
  • iOS 4.3.3 ile birlikte telefonunuzda kayıtlı tutulan lokasyon bilgileriniz belli bir seviyeyi geçmeyecek. Apple, daha önce yedi gün yeterli açıklamasında bulunmuştu, ama yeni güncellemede bu konu detaylandırılmamış. 

Bir cevap yazın