Apple Kendi İşlemcisini Üretti: 1 GHz A4

Aylardır söylentilerini yayınladığımız gizemli Apple tabletin (iPad) resmi tanıtım ve fotoğraflarından önce çok önemli bir olaya daha şahit olduk. Apple tasarımı kendine ait ilk işlemcisini duyurdu: 1 GHz Apple A4.

Apple PA Semiconductor yonga üretim fabrikasını satın alalı pek uzun olmadı fakat bu işlemciyi özel kılan şey iPad’in yapımında kullanılmış olması değil. Burada Apple’ın kendi işlemcisinden bahsediyoruz. Qualcomm, taşınabilir aygıtlar için işlemci pazarında Intel’i alt etme hesapları yaparken, karşısına birden bire Apple çıktı. Önümüzdeki aylarda bu Pazar gerçekten çok kızışacak.

Apple A4 İşlemcisi

Apple A4 İşlemcisi

A4 hakkında bize söylenenleri size bildirelim: Öncelikle 1 GHz hızında. Qualcomm’un en güçlü işlemcisi Snapdragon’un da 1 GHz hızında olması, Apple’ı ciddi bir rakip haline getiriyor. Apple A4 başarımının Snapdragon’a nasıl olduğu şimdilik bilmek mümkün olmasa da cep telefonlarının pil ömrünü önemli ölçüde arttıracağı söyleniyor. Mesela Apple A4 tek bir şarj ile 10 saat boyunca HD video çalıştırabilecekmiş.  

Apple’ın dünkü etkinliğinden notlarımız sürecek. Şimdi Apple iPad haberimize geçebiliriz.

Bir cevap yazın