Apple iPod for Windows Yeni Bir Efsane Başlatıyor

Apple’ın IPod’daki Yeni Tasarım Yaklaşımı

Apple, eski ürünlerinin çoğunda benzersiz ve modaya uygun bir tasarım yaklaşımı ile ünlü olmuştu. iPod’da ise mühendislik ve tasarım için şirket dışından yardım almayı yeğledi. iPod’un referans tasarımını PortalPlayer geliştirdi. 1999’da kurulan PortalPlayer, ünlü girişimci Gordon Campbell da dahil, Silikon Vadisi’nin yüksek profilli yönetici ve yatırımcılarını içeriyor.

PortalPlayer, çeşitli müzik cihazları için çoktan bir referans platformu geliştirmişti. Apple’ın PortalPlayer’ı seçmesinin nedeninin, diğer çözümlere nazaran mükemmel ses kalitesi sağlaması olduğu söylentileri var. iPod’un tasarım hedeflerinden biri de, varolan en yüksek kalitede sesi sunarken, piyasada zaten varolan parçaları kullanmaktı.

Kutusundan, FireWire kablosu kullanımda değilken onu tutmaya yarayan klipse kadar, Apple iPod'un detaylarına çok özen gösterilmiş. Epey bir süredir ürün incelemesi yapıyoruz ve diğerlerinin bu kadar dışına çıkan bir ürüne çok sık denk gelmiyoruz. Apple iPod'u tasarlarken tüm cephanesini kullanmış gibi görünüyor.

Kutusundan, FireWire kablosu kullanımda değilken onu tutmaya yarayan klipse kadar, Apple iPod’un detaylarına çok özen gösterilmiş. Epey bir süredir ürün incelemesi yapıyoruz ve diğerlerinin bu kadar dışına çıkan bir ürüne çok sık denk gelmiyoruz. Apple iPod’u tasarlarken tüm cephanesini kullanmış gibi görünüyor.

iPod’un tasarımı ve yapısı ile ilgili spesifikasyonların çoğu, çok gizli ve kısıtlayıcı anlaşmalarla korunduğu için, iPod’un geliştirilme aşamasında yer alan kilit oyuncuların çoğu, iPod projesi hakkında açıkça konuşamıyor. Yine de ürün ortada, kendi adına konuşabiliyor. Apple iPod’u tasarlarken sıradışı bir vizyonla hareket etmiş.

iPod şunları içeriyor: Toshiba sabit disk; Sony lityum polimer pil; PortalPlayer üretimi özel bir MP3 çözücü ve denetçi yonga; Wolfson Microelectronics Ltd. üretimi stereo bir dijitalden analoga çevirici; Sharp Electronics’in flaş bellek yongası; Texas Instruments üretimi 1394 FireWire arabirim denetçisi; ve Linear Technologies üretimi bir güç yönetim ve pil şarj entegresi. Apple’ın, ihtiyacı olan tüm fonksiyonları bir parça silikona entegre etmesini sağlayacağı gibi ve gerek yer tasarrufu sağlayacak, gerek pil kullanım süresini artıracak bir ASIC yongası ya da benzeri bir yongayı tercih etmemesi ilginç. Yürürlükte olan gizlilik anlaşmaları yüzünden, Apple’ın neden bu yolu seçtiğini sadece tahmin edebiliriz. Olası bir sebep, yonga entegrasyonunun hazır standart parçaları kullanma felsefesine aykırı olacağı yönünde.

Bileşenlerin toplam maliyetine bakıldığında, iPod’un toplam maliyetinin %50’sinin sabit disk olduğu açıkça görülüyor. iPod’un satış rakamları çok kesin olmamakla birlikte, 2001’in dördüncü çeyreğinde 125,000’in üzerinde sattığı söyleniyor. iPod for Windows’un eklenmesi bu rakamı ikiye katlayabilir; belki de çoktan böyledir.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi
  1. iTunes programını bilgisayarınıza kurun
  2. iTunes programını çalıştırın.
  3. iPhone’ u bilgisayarınıza bağlayın. (versiyon yükseltme önerisini reddedin)
  4. iTunes programında sol üst bölümde bulunan butonlardan
   File / New Playlist butonuna tıklayınız.
   Böyleyece Playlist bölümüne yeni bir sekme eklemiş olursunuz. (Untitled Playlist adında. Dilersiniz oluşturduğunuz listenin adını değiştirebilirsiniz.)
  5. Bilgisayarınızda, müziklerin kayıtlı olduğu yeri açın. iPhone’a yüklemek istediğiniz müzikleri seçip oluşturduğunuz Playlist ‘in içine atın.
  6. iTunes programının üst orta bölümünde bulunan Music butonuna basın
  7. Sync music sekmesini işaretleyin. Selected Playlists sekmesini işaretleyin. Oluşturduğunuz Untitled Playlist sekmesini işaretleyin.
  8. iTunes Programının sağ alt bölümöünde bulunan Apply butonuna basınız.
  9. Ortada açılan uyarı için Erase and Sync butonuna basın
  10. Sağ alt bölümde bulunan Sync butonuna basın.

  Seçtiğiniz müzikleri iphone aktarmış oldunuz.

  bunu eklerseniz insanlar nasil yuleyeceklerini anlarlar…

 2. Ayse

  Ya benim eski bilgisayarimda Itunes programi vardi. Ama simdi baska bi bilgisayarim ve itunes’de bunda yok. Indirmek istiyorum ama bilgisayar eski biraz. hefizasi fln 256 mb mi ne.. oyle bisey
  Zaten gecenlerde cd aldim yazdirmaya calistim olmadi yazdiramadim. sebebi cd-r veya cd-rw olmaliymis benimkisi ise cd-rom o yuzden olmuyo galiba. cd’ye sarki yukleyemiyorum, itunes programi olmadigi icin i pod’a sarki yukleyemiyorum cok dertliyim ya off keske yepyeni bi laptopum olsa ne guzel olurdu..

Bir cevap yazın