Apple iPod for Windows Yeni Bir Efsane Başlatıyor

“Ödül kazanmış tasarımı ve kullanım kolaylığı, süper hızlı FireWire bağlantısı ve Apple’ın kendi Oto-Senkronizasyon teknolojisi ile iPod’un gerçekten piyasadaki en iyi dijital müzik çalıcısı olduğuna inanıyoruz. Bu büyük fonksiyonelliği Windows piyasasına da sunduk ve PC kullanıcılarının sadece bu büyük deneyimi paylaşmasını değil, Apple’ın efsanevi tasarımının tadını almasını ve kesintisiz bir dijital müzik deneyimi için donanımla yazılımı nasıl birleştirdiğimizi görmesini istiyoruz.” Stan Ng, İpod Ürün Müdürü

Intro

Bu senenin Haziran’ında, bir yazımızda D-Link Roq-It’e bir bakış atmıştık Sabit Diskli Taşınabilir MP3 Çalarlar, ve o yazıyı disk sürücü tabanlı MP3 player teknolojisindeki gelişmelere dair bir tartışma ile başlatmıştık. Gözden geçirdiğimiz şeylerden biri, Apple’ın iPod çalıcılarında Windows desteğinin olmaması idi. Bu yazı yayımlandıktan kısa bir süre sonra, Apple daha büyük disk sürücülü iPod’ların yanı sıra iPod for Windows’u da piyasaya süreceğini duyurdu. (Bunu, yazımızın Apple’ın kararında herhangi bir etkisi olduğunu ima etmek için yazmıyoruz.)

Apple’ın bu duyurusundan önce, iPod’u, İnternet’teki çeşitli programlar yardımı ile veya Mediafour’un XPlay’i ile Windows tabanlı PC’lerde kullanmak mümkündü. (Birçok okuyucumuz, iPod’larını zaten Windows ile kullandıklarını bize iletmişti.) Yine de, çoğu kişi tam bir çözüm istiyordu ve firmanın iPod for Windows’u piyasaya süreceğini açıklaması bu kullanıcıları çok mutlu etti.

Apple’ın pazarlama stratejisi ve deneyimleri, önceden kestirilemez ve inişli çıkışlı bir tarihçeye sahipti. Geçmişte, doğru ürünleri piyasaya sunmak için çok iyi fırsatlar oluştuğunda, Apple bunu ıskalıyor veya piyasaya ayak uyduramıyordu. Normalde PC tabanlı piyasayı izlediğimiz için, bazen Apple’ın ne yaptığına dikkatimizi vermiyorduk. Steve Jobs’un başa geçmesiyle, pazarlama stratejileri ve ürün sunumları gelişmişe benziyor ve Apple doğru yola girmiş görünüyor. Yine de bu durum PC kullanıcılarını neşeyle zıplatacak bir şey değil.

Geçen sene birileri bana yılın ürününün ne olduğunu düşündüğümü sorduğunda, cevabım hemen “Apple iPod” oluyordu. Sadece üç hafta önce bir iPod almama rağmen, değişik ticari fuarlarda cihazı deneme şansım olduğundan ve satış yerlerinde cihazla oynadığımdan, Apple’ın iPod’un tasarımı ile bir şeyler başardığını görmüştüm.

Bu gibi ürünleri denerken, ürüne birçok farklı seviyede bakmaya çalışırım. Ürün ne tür bir deneyim sağlıyor? Ürün nasıl bir performans sunuyor? Ürün nasıl bir değer sunuyor? Ürünü kullanmak için ne tür bir kullanıcı etkileşimi gerekiyor? Ürün muhtemel kullanım için optimum tasarıma sahip mi? Kaliteli bir yapıya sahip mi? Performansı beklentileri karşılıyor mu?

Bu tip ürünlere bakarken, genellikle büyük bir yatırım gerektirdiğinden ve ürünün pratik kullanımının fiyatı hak etmesi ve kullanıcının beklentilerini karşılaması gerektiğinden, ürünü eleştirel bir gözle incelemek önemlidir. Buna ek olarak, Apple’ın geçmişinden dolayı, potansiyel müşterilerin Apple ürünlerinden çekinebileceği faktörünü sayabiliriz.

Apple iPod’un bu incelemesi, Apple’dan herhangi bir yardım alınmadan gerçekleştirildi. Yerel bir CompUSA dükkanından, kendi kullanımım için bir Apple iPod satın aldım. Ürünle belirli bir süre geçirdikten sonra, iPod’un pozitif ve negatif yönlerini içeren daha objektif bir inceleme yazabileceğimi düşündüm. (Evet, iPod hakkında beğenmediğim birkaç şey vardı, fakat bunlar oldukça küçük problemlerdi!)

Apple ürünlerinin bir hayranı olsanız da, iPod’un bir pazarlama hilesinden başka bir şey olmadığını düşünseniz de, sizi bu incelemeyi okumaya ve iPod’un ardındaki teknolojiye ve kullanabilirliğe objektif bir gözle bakmaya davet ediyorum.

Ayrıca yeni aldığım iPod’un içini açarak garantisini bozmak istemediğimden iPod’un iç kısmının resimlerini sağlamak için benimle çalışan, www.chipmunk.nl ‘den Harald Van Arkel’e teşekkür etmek isterim. Harald, kendi iPod’un içini açacak kadar cesaretliydi ve bu yazıda göreceğiniz mükemmel demonte iPod resimlerini sağladı. Harald’a, bu resimlerle olan yardımı için çok teşekkürler.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi
  1. iTunes programını bilgisayarınıza kurun
  2. iTunes programını çalıştırın.
  3. iPhone’ u bilgisayarınıza bağlayın. (versiyon yükseltme önerisini reddedin)
  4. iTunes programında sol üst bölümde bulunan butonlardan
   File / New Playlist butonuna tıklayınız.
   Böyleyece Playlist bölümüne yeni bir sekme eklemiş olursunuz. (Untitled Playlist adında. Dilersiniz oluşturduğunuz listenin adını değiştirebilirsiniz.)
  5. Bilgisayarınızda, müziklerin kayıtlı olduğu yeri açın. iPhone’a yüklemek istediğiniz müzikleri seçip oluşturduğunuz Playlist ‘in içine atın.
  6. iTunes programının üst orta bölümünde bulunan Music butonuna basın
  7. Sync music sekmesini işaretleyin. Selected Playlists sekmesini işaretleyin. Oluşturduğunuz Untitled Playlist sekmesini işaretleyin.
  8. iTunes Programının sağ alt bölümöünde bulunan Apply butonuna basınız.
  9. Ortada açılan uyarı için Erase and Sync butonuna basın
  10. Sağ alt bölümde bulunan Sync butonuna basın.

  Seçtiğiniz müzikleri iphone aktarmış oldunuz.

  bunu eklerseniz insanlar nasil yuleyeceklerini anlarlar…

 2. Ayse

  Ya benim eski bilgisayarimda Itunes programi vardi. Ama simdi baska bi bilgisayarim ve itunes’de bunda yok. Indirmek istiyorum ama bilgisayar eski biraz. hefizasi fln 256 mb mi ne.. oyle bisey
  Zaten gecenlerde cd aldim yazdirmaya calistim olmadi yazdiramadim. sebebi cd-r veya cd-rw olmaliymis benimkisi ise cd-rom o yuzden olmuyo galiba. cd’ye sarki yukleyemiyorum, itunes programi olmadigi icin i pod’a sarki yukleyemiyorum cok dertliyim ya off keske yepyeni bi laptopum olsa ne guzel olurdu..

Bir cevap yazın