Apple iPhone: Artılar, Eksiler

Pek çok teknoloji meraklısı gibi ben de iPhone’u ilk gördüğümde potansiyeline hayran kalmıştım. Ancak benim işim herkesin gördüğünü görmek değil bunun yerine ilk bakışta fark edilmeyen fırsatları ve tehlikelere dikkat çekmek. Apple’ın tanıtımında bunların ikisi de mevcut.

Bir şeyden eminim bu ürün MP3 ve cep telefonu pazarında değişikliklere neden olacak. Ancak pek çoğunuzun muhtemelen hala fark etmediği bir şey var; bu ürün bilgisayar pazarını da değiştirecek. Bu duyuruya bir önürün (prototype) değil de gerçek bir ürünmüş gibi bakıyoruz bu yüzden gerçekte pazara sürülecek ürünün doğru olarak çalışması için daha pek çok aşamadan geçeceği gerçeğini unutuyoruz.

Apple gelecek hakkında ki bilgileri çok nadir açıklıyor ancak iki farklı telefon üzerinde çalışmalar olduğu bilinen bir gerçek. İşler biraz daha su yüzüne çıkınca bazı sürprizlerle karşılaşabiliriz.

UMPC (Ultra Mobile PC)

Kaç kişi bu ürünün gerçekte telefon olmadığı gerçeğini fark etti?

Bu ürün bilgisayar temelli (üzerinde OS X çalışıyor) iletişime ve çokluortama odaklanan bir uygulama. Bu yeni tarz ürünler Microsoft ve Intel tarafından uzun zamandır “UMPC” olarak adlandırılıyorlar. Bu ürün UMPC’nin doğru şekilde yapılmışı olarak tanımlanabilir. Daha önce UMPC olarak adlandırılan ürünleri düşünürseniz genellikle büyük ve çok pahalı oluyorlardı. Teknik özelliklerine bakılırsa iPhone yeterince küçük ve 400 – 600$ (yurt dışı için) arası bir fiyata sahip olacak yani bence bir UMPC’de olması gereken özelliklere tam olarak sahip.

Apple iPhone

Apple iPhone

Aslına bakılırsa teknik özellikleri açısından bu aygıt üç ürün kategorisini birleştiriyor: cep telefonu, MP3 çalıcı ve dizüstü bilgisayar. Boyutlarının küçük olmasından dolayı bu aygıtı tam anlamıyla kullanabilmek için aynı iPod’da olduğu gibi ek donatılar kullanmanız gerekecek (genellike araba ses sistemleri gibi diğer ürünlere bağlanarak kullanılıyor). Sadece bu ürünün çok daha karmaşık bir aygıt olmasından dolayı çok daha fazla seçeneğe sahip olacaksınız. Bu ürün günlük hayatınızda yaptığınız her şeyi bünyesinde barındıran sayısal bir yardımcınız olabilir; iletişmek, yaratmak, eğlenmek gibi. Biraz hayal gücü yardımıyla bu aygıtın iPod’un hiç bir zaman ulaşamayacağı yerlere gelebileceğini söyleyebiliriz.

Tak Çıkar Bilgisayarların Doğuşu

Donatılar söz konusu olduğunda olayın mantığı IBM’in neredeyse on yıl önceki firmalar için yaptığı tahminlerine uyuyor. IBM o zamanlar şirketlerde çeşitli aletlerin yerine geçebilecek çeşitli ekipmanların eklenip çıkarılabildiği modüler bilgisayarlar görüşünü desteklemişti. On yıl önce daha çok firmalar teknoloji alımları gerçekleştiriyordu, son kullanıcıların pazar payı nispeten küçüktü.

Ancak CES, Apple’ın hedeflediği tüketici pazarını gözler önüne serdi. Her ne kadar fikir IBM’in olsa da hayata geçirme işini Apple yaptı ve tahmin edebileceğiniz üzere şu anda pek çok firma nasıl bir rakip ürün çıkarabileceklerinin hesabını yapıyor. Apple’ın kağıt üzerinde de olsa Modüler Bilgisayar veya UMPC mantığını doğru olarak kullanması Microsoft, Intel ve IBM açısından utanç verici olmalı. Yeri gelmişken belirtelim IBM’in modüler bilgisayar mantığıyla çalışan Integral Computing adında bir firma var. iPhone’un ilgi görmesiyle bu tür firmalara olan ilgi de artış gösterecektir.

Bir cevap yazın