Apple iPhone 4S İnceleme – Bölüm 1: Daha Fazla Güç, Daha İyi Donanım

GPU Performansı: Rakiplere Toz Yutturuyor

Tepki süresinin gelişmesinin yanında A5 yongası GPU performansı açısından da önemli geliştirmeler sağlıyor. İşlemci çekirdekleri ve bellek birimlerinin yanında A5 yongası üzerinde Imagination Technologies’den çift çekirdekli PowerVR SGX 543MP2 teknolojisi yer alıyor. iPhone 4’te ise tek çekirdekli PowerVR SGX 535 vardı. Bu GPU, Intel’in GMA 500’ünde kullanılanla aynı.

Iphone4s glbenchmark21

Performans farkını ölçmek için GLBenchmark’ı kullanıyoruz. Gerçek hayat oyunlarındaki performansı göstermek açısından bu test kabul edilebilir sonuçlar sunuyor.

Belirli bir süre içinde gösterilen toplam kare sayısının ölçümüne göre A5’in ne kadar büyük bir performans artışı sunduğu açık bir şekilde görülüyor. iPad 2’yi iOS 5 ile test edemedik ancak sonuçlar ortada. iPhone 4 ile karşılaştırıldığında iPhone 4S’in üç ile altı kat arasında daha fazla grafik performansı sunduğu görülüyor.

Iphone4s glbenchmark21offscreen

GLBenchmark 2.1 sürümünde Egypt ve Pro testlerini ekrana basmadan da 720p çözünürlüğünde yapabiliyoruz. Bu sayede Motorola Xoom ve Asus Eee Pad Transformer gibi Tegra 2 temelli aygıtlarla karşılaştırma yapabiliyoruz.

Sonuçlar pek şaşırtıcı değil. PowerVR SGX 543MP2 grafik motoru, Tegra 2’de bulunan GeForce motorunu kolayca geride bırakıyor. Imagination Technologies’in ne kadar güçlü bir taşınabilir GPU ürettiği ortada. Sony’nin PlayStation Vita için dört çekirdekli PowerVR SGX 543MP4 modelini seçmesi boşuna değil.

Bir cevap yazın