Apple iPhone 4 OS İşletim Sistemini Tanıttı

Apple, şu aralar tekrar gündemin ilk sıralarına oturdu desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız sanırım. Teknoloji meraklıları, daha Apple’ın iPad’i  piyasaya sunmasının etkisinden kurtulamamışken Apple, şimdi de merakla beklenen iPhone 4 OS işletim sistemini tanıttı. iPhone 4 OS, yaklaşık 100 yeni kullanıcı özelliği ve geliştiricilere, iPhone’a yazılım geliştirmek için çok daha fazla esneklik sunan yaklaşık 1500 yeni API ile beraber geliyor. iPhone 4 OS’un öne çıkan özelliklerine bir bakalım isterseniz.

iPhone MultitaskingSonunda, iPhone 4 OS ile çoklu görev desteği… iPhone 4 OS işletim sistemi ile beraber iPhone kullanıcıları, iPhone’larında birden fazla görevi aynı anda çalıştırabilecek. Apple’ın dediğine göre, aynı anda yedi görev birden pil ömrüne çok fazla olumsuz katkısı olmadan çalıştırabilecekmiş. Telefonda konuşurken oyun oynamak, kulağa hoş geliyor.

iPhone iadsApple, iPhone 4 OS ile cep telefonlarında reklam için yeni bir strateji belirliyor. Geliştiriciler, iAd ile iPhone için çok daha geniş reklam seçeneklerine kavuşacakmış. Nasıl çalıştığını görmek lazım.

iPhone ibooksApple’ın on binlerce kitap bulunan sanal kütüphanesinden online (çevrimiçi) elektronik-kitap (e-book) satın alabileceksiniz. Kitapları satın almadan önce bir kısmını okuma imkanı da 4 OS ile beraber geliyor. iPad piyasaya sürüldüğü ilk gün satın alan herkesin, ortalama bir adet de elektronik-kitap aldığını biliyoruz. Apple için yeni bir pazar daha. Ayrıca Apple’ın dediğine göre ücretsiz kitaplar da olacakmış.

iPhone folders

Artık klasörleri düzenlemek ve uygulamalara ulaşmak daha basit.

 

iPhone Enterprise
iPhone iş adamları için daha bir çekici artık çünkü iPhone 4 OS ile birlikte yeni güvenlik ve stabilite imkanları geliyor.

 

iPhone mail
E-postalarınızı daha rahat okuyabileceksiniz. Ayrıca, iPhone 4 OS ile üçüncü parti e-posta yazılımları kullanabileceksiniz.

 

Her yeni hazırladığı ürün ve geliştirdiği yazılım ile Apple, her zamanki gibi yine oldukça iddialı. iPhone 4 OS teoride bir çok yeni özellik vadediyor. Özellikle çoklu-görev artık iPhone’dan beklenen bir şeydi. Peki, teoride yararlı gördüğümüz bu özellikler pratikte gerçeğe dönüşebilecek mi? Onu da iPhone 4 OS çıkınca öğrenebileceğiniz. Ne zaman mı? Bu yaz, iPad kullanıcıları içinse bu sonbahar…

iPhone 4 OS şu ürünlerle uyumlu olacak.

  • iPhone 3G
  • iPhone 3GS
  • iPod touch (2008’den sonraki 2. nesil)
  • iPod touch (3. nesil 32 ve 64 GB 2009’dan sonraki ürünler)

Bir cevap yazın