Apple iPhone 4 İle Cep Telefonu Deneyimini Bir Adım Daha İleriye Götürüyor: Tüm Detaylar ve Resim Galerisi

Apple, dünyanın en ince akıllı cep telefonu iPhone 4 ile rakiplerine adeta göz dağı veriyor. Peki, bu şık ve zarif telefon, hangi yeni özellikleri bünyesinde barındırıyor? Cevabı haberimizde.

Apple iPhone 4

Apple iPhone 4


Apple’ın, yeni bir iPhone için hazırlandığı bir süredir herkesin dilindeydi. Hatta yeni iPhone’nun prototiplerinden biri Apple mühendisi tarafından bir barda unutulmuştu. Yani yeni iPhone 4 hakkında pek çok detayı önceden biliyorduk.

Bugün ise Apple, resmen iPhone 4’ü tanıttı. Artık telefonun tüm özelliklerini biliyoruz. Peki, iPhone 4 ile ne gibi yenilikler geliyor hemen inceleyelim.

İlk olarak, iPhone 4 dünyanın en ince akıllı telefonu. iPhone 4 sadece 9.3 mm ve iPhone 3G’den %24 daha ince.

Apple iPhone 4 5 MegaPiksel Kamera

iPhone 4 dünyanın en ince akıllı cep telefonu

iPhone 4’de ön ve arka yüzey camdan. Cam bölümleri iki adet paslanmaz çelik çubuk birleştiriyor.

Cam ve çeliğin birleştiği yeni iPhone tasarımı gerçekten göz alıcı. Ayrıca bu tasarımın bir faydası daha var; ön ve arka camları bir arada tutan çelik metal, aynı zamanda anten görevi görüyor. Çelik metaller UTMS, 3G,  Bluetooh, Wi-Fi ve GPS anteni olarak iş görüyor.

Önceki söylentiler iPhone 4’ün OLED ekran kullanacağını söylüyordu; fakat Apple, LED ve IPS teknolojisi ile yola devam etme kararı almış. Steve Jobs “IPS teknolojisi OLED’den daha iyi” diyor.

Apple’ın iPhone 4’i pazarlarken öne sürdüğü diğer bir detay ise “Retina Display” özelliği. Apple’a göre, “Retina Display” teknolojisi ile inç (2.54 cm) başına 326 piksel mümkün. Apple’a göre, inç başına 300 piksel retinanın sınırı artık.

Apple iPhone 4 yazı kalitesi

Apple iPhone 4 piksel yoğunluğu ile de iddialı

Steve Jobs, tanıtımında iPhone 3G ile iPhone 4’ün (960 x 640) piksel karşılaştırmasını yapıyor ve iPhone 4’ün, iPhone 3G’den çok daha net yazı kalitesine sahip olduğunu söylüyor. Resimin büyük hali için üzerine tıklayın.

Yüksek çözünürlüğün yanı sıra iPhone 4 800:1 kontrast oranına sahip. Bu, iPhone 3G’nin kontrast oranından dört kat daha fazla.

Apple iPhone 4 siyah beyaz

iPhone 4’ün içerisinde tıpkı iPad’de olduğu gibi A4 yongası bulunuyor.

iPhone 4’ün dikkat çeken özelliklerinden biri de güç tasarrufu ve uzun görüşme süresi. Zira iPhone 4, 3G ile 7 saate kadar görüşme imkanı sunarken, tarayıcı kullanırken 6 saate kadar 3G görüşme imkanı sunuyor. 40 saate kadar müzik, 10 saate kadar Wi-Fi, 10 video, 300 saate kadar bekleme süresi de oldukça iddialı.

Ayrıca iPhone 4’de ikinci bir mikrofonda yer alıyor. Sanırım gürültü kirliliğini engellemek için düşünülmüş.

iPhone 4’ün arka tarafında yenilenmiş bir kamera bulunuyor. Bu kamera, 5 MP. Piyasada artık 8 MP cep telefonları görmeye başladık fakat Steve Jobs, bu iPhone 4’nin kamerası özel diyor çünkü ışıklı sensörü sayesinde düşük ışık altında bile çok iyi çekim yapabiliyor. Ayrıca kameranın LED flash özelliği de bulunuyor.

Son olarak, iPhone 4’nin kamerası 720p HD video çekebiliyor; fakat bu özelliği aktive etmeniz için iStore’dan 4 Dolarlık bir uygulama satın almak zorundasınız. Pamuk eller cebe…

iPhone 4 için Steve Jobs’un tanıttığı son özellik ise, video konferans. Akıllı telefonlarda yıllardır bulunan bu özellik iPhone’a yeni geliyor. Buna yenilik demekte zorlanıyoruz açıkcası.

Son olarak, Steve Jobs, iPhone OS’un artık iPhone iOS olarak adlandırıldığını duyurdu. iPhone iOS 4 ile gelen yeni özelliklerden bazıları ise şöyle; çoklu-görev (multitasking), iBooks, klasör, yeni e-posta arayüzü.

Apple iPhone 4 ibooks

En önemli soruyu sona sakladım. Peki, bu güzel alet ne kadar? Antlaşmalı fiyatlar 16 GB model için 199 Dolar, 32 GB için 299 Dolar. Market fiyatı ise henüz açıklanmadı. iPhone 4 için 15 Haziran’da ön sipariş alımı başlayacak, 24 Haziran’da ise iPhone 4 meraklıları ile buluşacak.

iPhone 4’ün 5 MP kamerası ile çekilmiş örnek resimler ve daha fazla fotoğraf için iPhone 4 resim galerimizi ziyaret edebilirsiniz (merak etmeyin zoomifyi kaldırdık).

iPhone 4’ü nasıl buldunuz? Bizle paylaşın.

6 Yorum

  1. Rahmi Demir

    antlaşmalı fiyatlar bizim ülkemizde geçerli olmaycak. Amerika, Kanada vs ülkelerde olucaktır. Bizdeki operatörlerin şu anda yaptığı gibi 12/24 ay taahhütlü olarak satılıyor.(benim bildiğim bu şekilde)

  2. ilkdrl

    Açıkcası iphone 4 bnm için hayal kırıklığı bir görünümde.. extradan arka tarafın komple cam olması gayet hoş yanların çelikle birleşmeside güzel ama estetik olarak bir ovallik verilseydi daha hoşuma giderdi ki böyle birşey bekliyordum.. Gerçi canlı canlı gördüğümde tüm bu düşüncelerimi geride bırakabilirim:D

    Dışarda çok daha ucuzken Türkiye’de operatörle veya direkt almak boşuna fazla para vermekten başka birşey değil.Yurtdışından alımlar için yardım etcek arkadaşlar varsa görüşebiliriz..

Bir cevap yazın