Apple iPad 3 İçin 2048×1536 Ekran mı Düşünüyor?

Yüksek çözünürlük söylentileri yabana atılacak gibi değil.

Apple iPad

Apple iPad

Korea Times sitesi Apple’ın iPad 3 için Samsung ve LG ile yüksek çözünürlüklü bir ekranın üretimi için anlaşma yapmanın arefesinde olduğunu öne sürdü. Ekranın 4:3 oranlı, 2048×1536 çözünürlüğünde ve 280 piksel/inç bir model olacağı da söyleniyor.

Bu aslında yüksek çözünürlük iddialarının ilk ortaya çıkışı değil. Samsung geçtiğimiz Ocak ayında bu yılın sonuna doğru 2560×1600 çözünürlüklü, 10.1″ ekran üreteceğini duyurmuştu. Her ne kadar bunun 9.7″ iPad büyüklüğüne olmadığı bilinse de Samsung’un benzer çözünürlüğü 9.7″ ekrana sığdırabileceğinden herkes emin olduğundan, bunun 4:3 oranıyla aslen iPad 3’ler için bir hazırlık olabileceği söylenmişti.

Geçen Haziran ayında ise iOS 5‘in beta sürümünü kurcalayan uzmanlar işletim sisteminin 1536×2048 piksel çözünürlüğü desteklediğini ortaya çıkarmış ve bunu yeni yüksek çözünürlüklü bir iPad modelinin geleceğine yormuşlardı.

Destekleyici söylentilerle beraber Korea Times’ın kendinden emin açıkladığı iPad 3 yüksek çözünürlüklü olacak iddiası pek yabana atılır gibi değil. iPad’den iPad 2 ye geçerken işlemci, çift kamera desteği gelirken ekran aynı kalmıştı. Şu durumda eğer iPad 3’ün incelmek dışında önemli bir yeniliği olacaksa, bunun ekran çözünürlüğü olması beklenebilir.

Kaynak: Tuaw

8 Yorum

  1. Evden Eve Nakliyat

    Bence de mümkün bu çözünürşüğe geçmek. Çünkü 1024 çok yetersiz bir pixel miktarı o ekran için, iphone4 te olduğu gibi retina display artık kaçınılmaz olmalı 3.5 inç ekranda bile 940 pixel kullanıldı. 9.7 inçte çok daha fazlası olması lazım.

  2. Travel Istanbul

    Süper olur bence de inşallah öyle yaparlar, benim için en önemli şey yüksek çözünürlük. O zaman ekranda üretilen resim gerçeğe çok yakın oluyor. SIrf bu yüzden iPad3 ü bekliyorum 2 yi bile almadım.

Bir cevap yazın