Apple, Intel ve Microsoft Fatih Tabletli Eğitim Projesi İhalesine Hazırlanıyor

Türkiye’de öğrencilere dağıtılacak 15 milyon tablet devlerin rekabetini kızıştırmış görünüyor.

Fatih Projesi tabletli eğitim.Eğitimde tablet kullanımına yönelik Fatih Projesi kapsamında dört yıllık süreçte dağıtılması planlanan, eğitim amaçlı 15 milyon tabletin alım ihalesi Apple, Intel ve Microsoft‘un sıkı rekabetine sahne olacak gibi görünüyor. Fatih Projesi alım ihalesinde yer alan “Tabletlerin Türkiye’de üretilmesi” şartını dikkate alan firmalar bu konuda da şimdiden kolları sıvamışa benziyor.

Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile A.B.D. ziyareti sırasında görüşme fırsatı yakalayan Apple yetkililerinin birçok iPhone ve iPad aksesuarının üretimi için Türk firmalarıyla çalışmayı düşündüklerini belirterek şimdiden yüz yüze ikna çabalarına başladığı, Microsoft‘un Fatih Projesi’ne yönelik uzmanlardan oluşan bir ekibi Türkiye’ye göndereceği ve Intel‘in de Türkiye’de bir araştırma-geliştirme birimi açmak için çalışmalara başladığı haberleri kulisleri meşgul ediyor.

Her ne kadar Fatih Projesi tablet alım ihalesi için üç bilişim devi kolları sıvamış görünse de, Apple’ın çalışır durumda ve projeye uyarlanmaya hazır tabetleri bulunan tek firma olması ilkokulların “iOkul”a dönüşme olasılığını artırıyor.

10 Yorum

 1. Rhaim

  Sorun eğitim gereçlerinde veya öğrenende değil… Öğretende… Türkiye’de eğitim ve öğretim felsefesiz bir ücret karşılığı verilen bir meslek olarak görüldükçe ve bu bakış açısı değişmedikçe bu yenilikler hiçbirşeyi değiştirmez…
  3 puan alan ögretmen olucak eee 6 puan alan mühendis… O mühendis olucak adamın temelini kim atıyor sayın bakanım?
  15 milyon 2 yıl teknolojik ömrü olan cihazlar dağıttık diye reklamlara çıksınlar artık. Yanındada desinler Allah ömür verdikce yaşıycak içi boş insanlar yetiştimek için büyük adımlar attık bu dönemde…

 2. CodeMachine

  @Rhaim bir öğretmen olarak durum senin söylediğin gibi değil, milli eğitimde çalışan öğretmen camiası senin bahsettiğin gibi felsefesiz, amaçsız sadece para almak için çalışan bi camia değil. Gerek basın gerek halk arasındaki laflar gerek filmlerle öğretmenleri böyle göstermeye çalışıyorlar ama işin içine girmediğiniz için bilemezsiniz. Sadece öğretmenler değil, doktor, avukat, mühendislerde o puanlama ile seçiliyor ama bu meslek gruplarından kimse bu şekilde değerlendirilmiyor. Çünkü bu meslek grubundakiler ile çok içli dışlı olamıyor kimse. Vatandaş ile ne kadar çok muhatap olursan seni o kadar basit ve gereksiz görür.
  O kadar doktor yanlış ameliyatla insanları sakat bırakıyor veya öldürüyor, o kadar hakim yanlış karar veriyor insanların hayatını karatıyor, o kadar inşaat mühendisi yanlış hesaplama ve malzemeden çalma sonucu depremler kabusa dönüyor ama kimse bu meslek gruplarını eleştiremiyor ama iş öğretmene gelince vurun gitsin.

  Ayrıca öss sınavında benim puanım çoğu mühendisliğin puanından ve hukuk tan yüksekti, yani 3 puan alan öğretmen 6 puan alan mühendis değil tam tersi olacak.

  • GenX

   @CodeMachine öncelikle sizle kişisel bir şeyimin olmadığını belirtmek isterim. Ben 20 yaşındayım ve şimdiye kadar Türkiye’de okuduğum okullarda karşılaştığım öğretmenlerin birçoğu malesef öğretecek niteliklere sahip değildi. O bahsettiğim insanlar daha çok öğrencinin özgüvenini, hayal gücünü , araştırma isteğini öldürmeye çalışan, kendilerinin herşeyi bildiğini iddia eden ve öğrencinin seviyesine “inemeyen” dokunulmaz varlıklardı.
   Bence ben okulların bir hayli içindeydim çünkü 8 sene boyunca bu eğitime tanık oldum. Sizin öğretmenler arasında olan dünyanız, ne konuştuğunuz, problemleriniz vs. kimseyi ilgilendirmez. Burada tek önemli olan öğrencilere ne verilebildiğidir. Öncelikle size olan tavsiyem eleştiri aldığınızda bu eleştiriyi değerlendirin. Eğer gelen eleştirinin doğru ya da doğru olmayan taraflarını mantıklı bir şekilde açıklayacaksanız lütfen yapınız. Burada başka meslek grupları ile kendinizi kıyaslamayınız. Mesleğiniz öğretmenlik “nokta”. Herkes hangi mesleği yapıyorsa sade ve sadece o meslekle ilgilenmelidir. Sizi öss sınavında aldığınız puandan dolayı kutlarım ve belirtmek isterimki bu sınav ne bir zeka testi ne de işinizi ne kadar iyi yaptığınızın bir belirtisidir .
   Ülkemizde malesef tartışma kültürü olmadığından, bu tip eleştirileri kestirip atmak, her zaman üste çıkmaya çalışmak hep yaygın görülür. Herkese söylüyorum lütfen herhangi bir konuda eleştirilirseniz, iyice dinleyin ve sonucundan kendi kişisel gelişiminiz açısından pay çıkarın! Kimse yeterince gelişmiş veya olgunlaşmış değildir, bunu en başta bilmeniz gerekmektedir.

   Saygılar

 3. hasan uçar

  türkiyede iyi oldugu kadar kötü öğretenler cok fazla hatta dayak halada var milli eğitime şikat edildi kaymakam lafta el koydu ama halada bize geri dönen yok bu gidişlede öğretmene ceza filanda yok onu geç davalıkta başka veli ile türkiyede malesef her şey yavaş

 4. LORDTEK

  Eğitim sistemini ve yapısını belki ben de çok takdir etmiyorum ama tablet projesine tam destek veriyorum. “2 yıl ömrü olan” şey Hans için normal oluyor da Ayşe için mi israf oluyor. İyi olan şeye iyi kötü olan şeye kötü demek lazım.

 5. gouranga

  Tablet dağıtmakla eğitim sorunu çözülecek mi ki?

  Çoğu okulda yeterli bir internet laboratuarı bile yokken, teknoloji hususunda o kadar çok parayı tablete vermek resmen savurganlık benim gözümde.

  Teknoloji tutkunu kişiler ve tableti işinde etkin şekilde kullanan az miktarda kişi haricinde tabletlerin gereksiz oyuncaklar olduklarını düşünenlerde bu kadar fazlayken hele.

 6. Murat

  Buraya öğretmenler ile ilgili yorumlarda bulunan daha delikanlı olan ama okudukları sınıflarda avel avel sağa sola bakan, öğretmen birşeyler anlatıp kendini parçalarken pencereden dışarı bakıp hayallere dalan, kız ya da erkek arkadaşı hakkında hayaller kuran, arada sırada öğretmenin yüzüne bakıp dinler gibi yaparak kafasında elli tilki dönen ve neticesinde eğitim-öğretimden nasibini almamış gençler maalesef ki bir yerlere gelemiyor. İşsiz güçsüz, vasıfsız, niteliksiz bir şekilde avare avare baba parası yiyor hala. Bu yüzden de biz adam olamadık suçlusu da öğretmenler demektedirler. Peki soruyorum “Senin okuduğun sınıfta senin dışında o kadar adam olan, bir yerlere gelen, kendi suçlarını başkalarına yüklemeyecek kadar zeka ve duygusal yetenekleri olan kişiler çıkmış. Sen neden olamadın” 25 kişi olmuş 2-3 kişi olamamış. Allah Allah neden böyle oldu ki?. Ahlaksızlar.

  • GenX

   Şahsen “öğretmenler hakkında yorumlarda bulunan” biri olarak cevap vermek isterim. Ben kişisel olarak burada öğretmenleri yerin dibine sokmak ya da olayların daha kötüye gitmesini istemek gibi bir durumum yok, aksine insanların bazı şeylerin farkına varamadıklarını göstermeye çalıştım ki farkına varılsın aynı hatalar tekrarlanmasın diye. Ben o bahsettiğiniz öğrencilerin nasıl olduklarını çok iyi bilmiyorum çünkü onlardan biri hiç olmadım 🙂 bilakis okulumda gayet başarılıydım ve hala da başarılıyım çok şükür. Ben tartışmaktan bahsetmiştim “öğretmenleri savunanlar takımı” ve “savunmayanlar takımı” yaratmaya değil ki ne yazıkki Türkiye’de her şey bir futbol takımı gibi tutulur veya hakaret edilir, buna alışmış millet. Benimse burada yapmaya çalıştığım etiket yarıştırmak onu bunu suçlamak ya da futbol oynamak değil. Bir şeyleri daha iyiye gitmesi için tartışmaktır. Umarım biz de “kenini parçalayan öğretmenler” v.s. “ahlaksız (!) öğrenciler” maçlarını bırakıp gerçek anlamda insanlar bazı şeyleri analiz edip, değerlendirip ondan sonra bazı konularda hemfikre sahip olabiliriz bir gün…
   Saygılar

Bir cevap yazın