Apple İlerde Fusion İşlemcileri Tercih Edebilir

Apple ve AMD iyi bir ikili oluşturabilirler mi?

AMD FusionSteve Jobs’ın aklından şu an neler geçiyor hiçbir fikrim yok, ama Steve Jobs’ın aklından geçen birçok düşünce, teknoloji sektöründe taşların yerinden oynaması  için yeterli oluyor çoğu zaman. Tıpkı Apple’ın, radikal bir kararla Intel ile anlaşıp MAC’lerde X86 işlemciler kullanması gibi.

En iyilerle ortaklık yapmayı seçen Apple, şimdiye kadar hep Intel ile dans etti, ama Fusion ile bu durum değişebilir.

Fudzilla’nın AMD içinden edindiği bir kaynağa göre, Apple, AMD’nin GPU ile CPU’yu tek silikonda birleştiren Fusion mimarisini bazı ürünlerinde kullanabilir. Enerji verimliliği ve GPU gücüyle ön plana çıkması beklenen Fusion işlemci mimarisinin kullanılabileceği pek çok cihaz sayabiliriz. Apple’ın da, enerji verimliliğine ne kadar önem verdiği herkesçe biliniyor. Sonuçta böyle bir ortaklık iki taraf için de önemli bir adım olacaktır. Intel’in de, bu işten hoşnut olacağını hiç düşünmüyorum.

2 Yorum

  1. goro

    Enerji verimliliği ve x86 mimarisinde en yeni tasarım olarak olaya bakarsak AMD’den daha yeni tasarım ve verimli işlemci üreten Via firması var, bu haberin bir de Via NanoDC işlemcili halini görürsem hiç şaşmam.

Bir cevap yazın