Apple Dünyanın En Büyük Yarı-İletken Alıcısı

Yapılan son araştırmaya göre Apple, dünya yarı-iletken pazarında en büyük alıcı olarak birinciliğe oturdu.

Apple iPhone 4 siyah beyaz

Apple iPhone 4

iSuppli tarafından yapılan araştırmaya göre Apple geçtiğimiz yıl yarı-iletken alımı için 17.5 Milyar $ harcamış. Bu rakam Apple’ın bir önceki yıl harcadığı paradan %80 daha fazla. 2009 yılında Apple 9.7 Milyar $ harcayarak HP ve Samsung’tan sonra üçüncü olmuştu.

iSuppli’nin raporuna göre geçtiğimiz yıl Apple en yakın rakibi HP’den 2.4 Milyar $ daha fazla harcamış bu yılın sonuna kadar aradaki farkın 7.5 Milyar $ seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Apple’ın 2010 yılında yaptığı yarı-iletken harcamalarının %61 kadarını iPad ve iPhone için yongalar oluştururken HP’nin harcamalarının %82’si dizüstü, sunucu ve masaüstü sistemleri için yapılmış.

iSuppli’nin raporunda “Apple’ın donanım satışlarındaki başarısı aygıtın kendisi ve yarattığı ekosistemden kaynaklanıyor. Bütün Apple ürünleri iTunes/iOS aracılığıyla birbirine bağlanarak bir sinerji oluşturuyor. Sonuç olarak Apple ekosistemine giren her bir cihaz daha değerli hale geliyor. Kullanıcıların Apple dünyasından ayrılmaları daha zor oluyor” deniyor.

Bir cevap yazın