Apple Beyindeki Din Bölgesini Uyarıyor

İngiltere’de bir BBC programı için çalışan bilim adamları çeşitli markaların tüketiciler üzerinde ne gibi etkiler yarattıklarını incelemişler ve Apple’ın doğrudan beynin dinle ilgili bölümünü uyardığını saptamışlar.

Apple LogoSecrets of the Superbrands (Süpermarkaların Sırları) isimli TV programında Nokia, Apple, Microsoft ve Google gibi markaların tüketici üzerinde ne gibi etkiler yarattıkları araştırılmış. Testlerden birisi de World of Apple isimli sitenin yazarı Alex Brooks’un bir MRI cihazına yerleştirilmesi ve Apple ürünlerine ait resimler gösterilirken beyninin verdiği tepkileri ölçmekmiş. Testlerin sonucunda beyin etkinliği dini fanatiklerle karşılaştırıldığında bilim adamları benzer etkiler olduğunu görmüşler.

Buradaki örnek Apple üzerinden olsa da eminim diğer markalar için de benzer şeyler geçerlidir. Markalar her geçen gün birbirinden ilginç teknikler ve yöntemler kullanarak tüketicileri kendilerine bağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Enim ki sizin de çevrenizde bir markanın fanatiği haline gelen ve yorumlarında adeta körleşmişçesine (babasının malıymışçasına mı demeliydim :)) o markayı savunan aksi söylendiğinde deliren kullanıcılar vardır. Bu araştırmanın sonucu neden böyle davrandıklarını biraz olsun açıklıyor sanırım.

3 Yorum

Bir cevap yazın