Apple Artık Microsoft’tan Daha Değerli

Apple LogoGelen verilere göre, Apple’ın piyasaya değerini geçtiğimiz gün itibariyle tam 222 milyar Dolara ulaştı. Böylelikle Apple, piyasa değeri 219 milyar Dolar olan Microsoft’u sollayıp dünyanın en değerli teknoloji şirketi ünvanını ele geçirdi.

İlginç olan ise, bundan on yıl önce Apple’ın piyasa değeri sadece 15.6 milyar dolarken, Microsoft’un piyasa değeri 556 milyar Dolardı. Aradan geçen on sene içinde Apple, piyasaya değerini her yıl daha yukarılara çekerken, Microsoft’un piyasa değeri yarıdan fazla düşmüş gözüküyor. Aslında Microsoft’un kötü durumda olduğunu da söyleyemeyiz fakat teknoloji dünyasında trendler çabuk değişiyor. Microsoft, değişen bu trendlere pek ayak uyduramadı. Açık kaynak kodlu yazılımlar daha çok tercih edilir hale geldi.

Apple’ın da Microsoft’un akıbetine uğrayıp uğramayacağı ise tam bir soru işareti. Zira Apple da doyum noktasına ulaşmış olabilir. iPad, İphone, iPod bunlar güzel ürünler fakat Apple’ı sonsuza kadar taşıyabilecek ürünler değil.

Neyse, yaşadıkça trendlerin nasıl değiştiğini görüp daha çok yorumlarız ama bildiğimiz bir şey var artık; Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketi şu anda.

Kaynak: fudzilla

Bir cevap yazın