AOpen Nagas G3 HTPC Kasa İncelemesi

AOpen’ın Nagas serisi kasalarını incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer elimizde Nagas serisinin en küçük, HTPC sistemler için ideal üyesi G3 var.

Daha önce AOpen’ın Nagas serisi G5 ve G6 kasalarını incelemiş ve genel olarak bu kasalardan memnun kalmıştık. Şimdi test masamızda Nagas serisinin son üyesi, daha çok HTPC sistemler için düşünülmüş G3 var. Peki Nagas G3, HTPC sistemler için ideal bir kasa mı, dilerseniz hemen incelememize başlayalım.

AOpen Nagas G3

AOpen Nagas G3’e baktığımız zaman, ilk olarak kasanın simetrik olmayan tasarımı gözümüze çarpıyor. Bu, ilginç bir özellik çünkü HTPC kasalarda daha çok simetrik dikdörtgen kasaları görmeye alışmışızdır.

AOpen’ın, Nagas G3 için ilginç bir tasarım geliştirdiği muhakkak, ama bu durum ne gibi avantajlar ya da dezavantajlar getiriyor bir göz atalım.

AOpen Nagas G3 CPU fanı 2

Sanırım bu resim kasanın tasarımı hakkında size daha iyi bir fikir veriyordur.

Resimde de gördüğünüz gibi kasada büyük işlemci fanlarını gönül rahatlığıyla kulllanabiliyoruz.

AOpen Nagas G3 CPU fanı

Burada da kasanın güç kaynağını daha yakından görme şansını yakalıyoruz. Gördüğünüz gibi, güç kaynağı kasanın dışına doğru uzanan bir bölüme monte edilmiş. Bu sayede hem güç kaynağının ısınma problemi azalıyor, hem de güç kaynağının oluşturduğu sıcak hava, kasayı daha az ısıtıyor.

AOpen Nagas G3 yan

Kasamızın yan kapaklarını görüyorsunuz. Yan kapaklarda ızgara tasarımı tercih edilmiş. Bu tasarım önemli zira kasaya hava girişi sadece bu kapaklardan sağlanıyor. Ayrıca ızgara tasarımı ile kasanın içini bir nebze de olsa görme şansımız oluyor.

Kasanın yan kapaklarına iki adet 8 mm fan takılabildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bir fanı kasa içerisindeki sıcak havayı dışarı çekecek; diğer fanı da kasanın içine serin hava çekecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

AOpen Nagas G3 arka

Kasamızın arka tarafı. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama burada hemen bir eksilik gözümüze çarptı. Resimde de görebileceğiniz gibi, kasanın arkasında fan için bir bölüm bulunmuyor; sağ ve sol taraftaki hava girişleri ise yeterli değil. Evet, tasarımda kasanın arka tarafı için düzgün bir fan yeri yok ama kasanın üst tarafı bu iş için gayet ideal…

5 Yorum

 1. Murat

  İnceleme için teşekkürler.

   

  AOPEN G326 350W Micro ATX CUBE kasa sahibiyim, almadan önce internette araştırmamı yaptım ve incelemeleri okudum.

  Gördüğüm kadarıyla bu modelinde ön paneli 4 tırnakla kasanın kendisine takılıyor. Ancak bu plastik tırnaklardan bir tanesi bile kırıldığı taktirde ön panel yerine tam oturmuyor.

  Garantiden kullanıcı hatasıdır ve değişimi mümkün değildir diye cevap alıyoruz.Yeni bir ön panel satın almak istesek bile mümkün olmadığını söylüyorlar.

  Amatörce alternatif çözümler üretmeye çalışıyorsunuz başına oturup bir plastik tırnak yüzünden. Bence bu çok büyük bir eksi.


 2. demlemecay

  HTPC bir kasa için 400W – 23A’lik bir PSU’nun yetersiz görülmesi bana biraz anlamsız geldi. Şahsen bu kasayı alacak olsam ekran kartı takmayı aklımın ucundan geçirmem. Güncel bir on-board çözümü HD videolarda fazlasıyla yeterli gelmekte. Ki bu kasaların genel kullanım amacı da budur zaten.

 3. i0z

  Elektrik girişinin ucube tarafını gördünüzmü bilmem ama kablo resmen ortada. Diğer tarafa bakması gizlemeyi kolaylaştırabilirdi. Veya alttan dikine takılsaydı daha akıllıca olabilirdi. (portları kapatilme ihtimaline karşı başka bir yol bulunabilirdi.

Bir cevap yazın