Anonymous’un TİB Saldırısına 32 Gözaltı

Geçtiğimiz hafta internet sansürü gerekçesiyle TİB’e karşı saldırı başlatan Anonymous, Türk kullanıcıların da destek istemişti. TİB ise karşı açıklamada bulunarak bu saldırıya destek verenlerin suç işlemiş olacağını belirtmişti.

Saldırılardan sonra TİB yaptığı basın açıklmasında şöyle demişti:

Ülke dışından gelen saldırılar için gerekli önlemler alınmış, ülke içinden gelen saldıranların da tespit edilmeleri için çalışmalar başlatılmıştır. Elde edilen veriler, adli ve idari birimlerle paylaşılacaktır.

Saldırılardan önce siber güvenlik uzmanı Huzeyfe Önal, AA muhabiriyle yaptığı söyleşide şöyle demişti:

Grup üyelerinin Türkiye’ye yönelik bu saldırı planını ‘protesto’ olarak gören ve gönüllü olarak katılmayı planlayan çok sayıda Türk vatandaşı ile karşılaştık. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus protesto ile ‘saldırının farklı şeyler olduğu.

Protesto amaçlı da olsa böylesi bir saldırıya katılanlara, Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlediklerini hatırlatmak isterim. İnternet sitelerine bu şekilde zarar verenlen, 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacaklarını unutmamalı.

Saldırıya katıldıkları gerekçesiyle dün yapılan operasyonla 12 ilde toplam 32 kişi polis tarafından gözaltına alındı. TİB’in Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na saldırıdan önce suç duyurusunda bulunmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye çapında teknik takibe başlamış.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı üzerine kimlikleri ve adresleri Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından tespit edilen kişilere yönelik İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 12 ilde operasyon düzenlendi. Operasyonda 13’ü İstanbul’da ve 5’i Ankara’da olmak üzere toplam 32 kişi gözaltına alındı. Zanlılar sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü belirtildi.

2 Yorum

Bir cevap yazın