Anonymous’un Boykot Çağrısı Patladı

Anonymous’un Sony mağazalarında düzenlemek istediği boykot başarısız oldu. Hatta günün sonunda evine Sony Bravia ile dönen bile vardı.

Nisan ayının ilk günleri MasterCard, PayPal ve Visa gibi büyük şirketlere düzenlediği siber saldırılarla kötü bir şöhret kazanmış Anonymous’un Sony’nin online hizmetlerine yaptığı DDoS saldırılarına sahne olmuştu hatırlarsanız. George Hotz ve fail0verflow gibi PlayStation 3 hacker’larına açılan davayı ve homebrew’e karşı alınan sıkı tedbirleri protesto ettiğini iddia eden Anonymous, bir süre sonra bu siber saldırıların Sony’den çok son kullanıcılara zarar verdiğinin farkına varmış ve daha etkili bir yöntem bulana kadar saldırlara ara verdiklerini açıklamıştı. Bu daha etkili yöntem ise 10 Nisan’da bulunmuştu: “16 Nisan’da Sony mağazalarında oturma eylemi yapmak.”

Facebook üzerinden Operation Sony ismiyle yürütülen bu eylem, tahmin ettiğimiz üzere pek başarılı olmadı. VGChartz‘ın haberine göre özellikle ABD ve İngiltere genelinde mağazaların aldığı önlemlerden ziyade son kullanıcıların ilgisizliği bu durumda etkili olmuş gibi görünüyor. Zira birçok insan, Sony mağazalarında eyleme katılan kimseyi bulamamış

İşte bazı katılımcıların Facebook’ta paylaştıkları deneyimleri:

Costa Mesa’ya gittim kimse yoktu. LA’ye gittim kimse yoktu. Ben de mağaza dışına atılana kadar elimdeki ilanları sağa sola sokuşturdum. Haha. Bana sorarsanız büyük bir başarısızlıktı 🙁

Bir başka kullanıcıysa hayal kırıklığını şu sözlerle dile getirmiş:

San Diego’daki San Ysidro alışveriş merkezindeki Sony Store’a gittim. Kimsecikler yoktu. Pankart veya el ilanı basacak materyalim yoktu. Maskem de yoktu. Ne yaptığımı biliyor musunuz? Mağazanın dışında tek başıma bekledim ve insanlarla konuştum. Onlara neler olduğunu anlatmaya çalıştım.

Günün sonunda evine bir Sony Bravia ile dönen de vardı:

Hayatımda ilk kez bir Sony mağazasına gittim. Bir Bravia satın aldım. 🙂

Henüz başarıya ulaşmış bir eylem haberi gelmemiş olsa da; Opertaion Sony Facebook grubunun kurucusu John Smith, bir eylem daha düzenleneceğini duyurmuş. Lakin Sony ve George Hotz arasındaki davada uzlaşma sağlandıktan sonra insanların bu konuya eskisi kadar ilgi göstermeyeceği de bir gerçek. Bizler yine de Sony’nin homebrew’in önündeki engelleri kısmen kaldıracağını umut etmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın