Anonymous Saldırısı Etkili Oldu mu?

Anonymous adlı sanal protesto grubunun birkaç gün önceki yayınladığı #Operation Turkey adlı video da Türkiye’de internet özgürlüğünün kısıtlandığını, internet’in hükümetler tarafından kısıtlanamayacağı belirtilmişti.

Anonymous

Anonymous

Bu video ile internet ortamında büyük taraftar toplayan Anonymous grubuna Türkiye’deki bazı grup ve kişiler tarafından da destek verildi. #IRC sohbet kanalında yapılan görüşmelerde bu saldırıya katılacak olan kişilere, bilgisayarlarına bir program indirerek destek olabileceklerini belirttiler.

09.06.2011 Tarihinde Saat 18:00’da operasyonlarına başlayan #Anonymous grubu, Türkiye’de bazı devlet kuruluşlarının web sitelerine saldırdı. Yaklaşık altı-saate yakın süren bu saldırıda #anonymous grubu kaynaklarından alınan bilgilere göre 4 adet siteye* DDos saldırısı yapıldı.  Bu saldırılara Türkiye’den birçok kullanıcıda klavyesi ile F5 tuşuna basarak destek verdi.

AYYILDIZ TİM adlı hack takımı ise kendi sitesindeki yayınladığı bildirim ile bu saldırıya katılanların “Vatana İhanet” suçundan yargılanmasını isteyerek,  “TÜRKİYEYE SALDIRI YAPACAK KİŞİLERDEN BAZILARININ IP’LERİ. BU BİLGİLER GEREKLİ MAKAMLARA İLETİLMİSTİR. BUNDAN SONRASI GÜVENLİK VE İSTİHBARAT GÜÇLERİNİN GÖREVİDİR” dedi.

Peki, bu saldırı ne kadar etkili oldu?  Sorusunun cevabına gelirsek genel anlamda pek etkili olamadılar. Ama amaçları bazı kitlere ulaşmak ve kamuoyu oluşturmaksa bunda bayağı bir başarılı oldular diyebiliriz. Dün akşam saatlerinde Twitter adlı sosyal medya aracında paylaşılan twitlerin %60’ı bu yöndeydi.

* Anonymous adlı grubun twitter hesabından yayınlanan mesajda : #OpTurkey: Targets: tib.gov.tr, dmi.gov.tr, meb.gov.tr, sgk.gov.tr | Status: down, down, down, down! #Anonymous”

3 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Anony_mous reklamı yapmak için anony_mous konularına benzer konular arasına bu sayfayı ekleyip önceki ve sonraki konu linlerinin resimlerine türkçe tercümesi ile “biz isimsiz_sıçanlarız dır” yazılı resimleri koyan “tom’s Türkiye”yi kınıyorum.

  http://www.thgtr.com olarak anonymous iseniz metçe söyleyin. Eğer değilseniz biran önce bu “Merve Tavlama Sanatı” konusunun “benzer içerik” arasından çıkarılmasını rica ediyorum. Aksi halinde sizi anonymous ilan ediyorum.

  • Jason Junior

   Merhabalar Sayın Ziyaretçimiz,
   Diğer yazınızda da belirttiğimiz kimi konular bize gelen haberlerin tarih sırasına göredir.
   Biz anonymous veya başka bir grubu desteklemiyoruz, sadece gündem ve haber niteliği taşıdığı için bu yazıları yayınlıyoruz. Benzer içerik konusuna gelince’de bu yazı ile ilgili bağlantılar ziyaretçilerin bu konudan sonra hangi konuyu okuduklarına göre tesbit edilir. yani merveyi tavlama sanatını okuyan bir kullanucı daha sonra anonymous ile ilgili yazıyı okuduysa altında o çıkar, ilgili veya benzer konular buna göre belirlenir, umarım aydınlatıcı olmuştur.

   İlginiz için teşekkür ederiz.
   ÜMİT YASİN TAŞMAZ

Bir cevap yazın