Anno 2070 İnceleme

Uplay ile Mars’a Radyo Frekansı Gönderiyorum.

Anno 2070 ss 4

Ubisoft’un kopya koruma sistemini parayı bastırmış olduğumuza ikna edebildiğimiz vakitte (bazen 10 dakikayı bulabiliyor), menü ekranıyla karşılaşıyoruz. Menü ekranının dikkat çeken yönlerinden biri de öğretici bölümün (tutorial) yer almıyor oluşu. Dolayısıyla seriye yabancıysanız, ilk on dakikanın sonunda, fareyi yutacak kadar sinirlenmeniz hayli olası. Öte yandan hikaye modunun genişletilmiş bir öğretici bölüm olduğunu da söyleyebiliriz. Ama bu bölümlerin temposu o kadar düşük ki bir sonraki bölüme geçtiğinizde öncekinde öğrenmiş olduklarınızı unutmuş oluyorsunuz.

O yüzden;

Oyuna başladığınızda bir Ark, bir kumanda gemisi ve bir adet de keşfedilmiş ada göreceksiniz. Yapmanız gereken ilk şey, gemiye yapı malzemelerini yükleyip kıyıya yaklaşmak olmalı.

Farklı adalarda farklı kaynaklar mevcut. Genişleme kararı alıp bir ikincisine yerleştiğinizde yapı malzemelerini yeni adanın ambarına taşımak durumundasınız. Her adanın malzemeleri , enerji seviyesi ve ekolojik dengesi ayrı ayrı hesaplanarak denkleme dahil ediliyor.

Bütün binaları yollarla birleştirmek gereksiz. Söz gelimi; kaynak çıkaran ve bu hammaddeyi işleyen yapıları birbirine bağlamak zorundasınız. Ancak bu yolu şehir merkezine kadar ulaştırmak israfa neden olur. Öte yandan İtfaiye binasını konutlara bağlamazsanız yanarsınız.

Bir Çay İçtim Hayatım Değişti.                             

Oyunda savaş ön planda değil. Zaten rakiplerimiz de kaynaklar kıtlaştığı zamanlara kadar çatışmayı düşünmüyorlar bile. Dolayısıyla; oyunda, ihtiyaçları uygun biçimde karşılayabildiğiniz oranda başarılısınız. Söz gelimi E.I.’nın en alt seviyedeki işçileri beslenmek için sadece balığa gereksinim duyuyor. Beslenmenin yanı sıra içecek (çay), aktivite (konser) gibi gereksinimlerini karşıladığınızda, kariyerlerinde bir üst basamağa çıkmış oluyorlar. Daha üst seviyeye çıkmış olan bir çalışan daha çok vergi vermeye başlıyor. Ancak ihtiyaç sayısı da buna bağlı olarak artmış oluyor. Balığa tamah eden bir işçi zamanla yerini “makarna, pilav ve cep bilgisayarı isterim;  ayrıca yönetimde söz sahibi olsam fena olmaz” diyen arsız bir mühendise bırakıyor. 

Anno 2070 ss 4Bir önceki paragrafta diğer aktörlerin katıksız düşman olmadıklarından bahsetmiştim. Çoğu zaman işbirliğine yakın gözükmekteler. Zaman zaman görev verebiliyorlar. Bu görevlerin üstesinden geldiğiniz ölçüde lisans puanlarını kazanabiliyorsunuz. Bu puanları dar zamanlarda nakite çevirebildiğiniz gibi, onlarla yeni teknolojiler ve tohumlar alabilmeniz de mümkün. Mevzubahis tohumları tarıma elverişli boş arazileriniz var ise kullanabiliyor ve bu yeni cins mahsülü adalarınızda üretebiliyorsunuz.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    yazar arkadaş yeni sanırım,o yüzden çok kırıcı olmamaya çalışacağım.inceleme olmamış.eheh pek kırmayıcı da olmadı bu,e tabi kafa kalmıyor bu saatlerde.neyse bir uğur değil deyip kapatalım,ama devam yahu,neden olmasın belki yeni uğur olur?olma mı?

Bir cevap yazın