Anno 2070 İnceleme

Kutupsuz Bir Dünya…

Son derece ilkel canlılar olan planktonların okyanus diplerinden doğaya yavaşça saldıkları karbondioksit, erken dönemlerde fotosentezi olanaklı kılarak bitkilerin filizlenmesine yol açmıştı. Lakin bir elmanın derdine düşüp daha ilk dakikadan cennetten kovulmuş olan insanoğlunun karbondioksit ve bir takım sera gazlarıyla olan münasebetinin, böylesine ayarlı olacağı düşünülemezdi elbette. Petrol, kömür; ne bulduysa yakan, uranyumun ve plütonyumun çekirdeklerine haşince girişmiş olan, egzozlu araçlara büyük bir tutkuyla bağlanan bir cinsten bahsediyoruz burada. Sonunda ne yapıp edip kutupları eriteceği muhakkak.

Anno 2070 ss 6Anno 2070, bu olası senaryodan hareket ediyor. Bizleri 60 sene sonrasına, haritaların savaşla değil sellerle değişeceği yıllara götürüyor. Pek çok kıyı şehrinin sular altında kaldığı, politik dengelerin yerle yeksan edildiği ve ben karşının taksisiyim sözlerinin artık duyulmaz olduğu distopik bir dünyada, ark ismi verilen platform- gemi melezi aracımızla suyun yüzeyine çıkıyoruz.

Ve bu değişen dünya düzeninde; biricik yardakçımız, güzeller güzeli yapay zekamız E.V.E.’in de söylediği gibi; “yeniden düşünme ve değerlendirme vakti” gelmiş durumda. Yeni yöntemlerin ne şekilde olacağı konusunda ise farklı fikirler mevcut. Mevzubahis argümanlar, çeşitli fraksiyonların oluşmasına yol açmış. Bunlar; Eden Intiative, Global Trust ve S.A.A.T.

Eden Intiative‘i, eylemlerini gemi ve köprülere zincirlemekten bir adım öteye taşımış, proje sahibi aktivistler olarak tanımlayabiliriz. Felaketlerden sonra baş göstermiş olan kıtlığı, doğaya daha fazla zarar vermeden çözmek niyetindeler. Çay içip konsere gittikçe gelişme kaydeden ilginç çalışanlara sahip olan fraksiyon, nükleer ve hidroelektrik enerji yerine nispeten daha temiz kaynaklara ulaşmaya çalışıyor.

Bir diğer grup olan Global Trust‘u “nato kafa, nato mermer” zihniyetinin 2070’teki temsilcisi olarak görebiliriz. Gözünü para hırsı bürümüş bir dizi girişimciden teşekkül olan Global Trust; çevre dostu uygulamalarla, kaynakların hiçbir şekilde verimli kullanılamayacağı kanaatinde. Kısacası “hem çevreci hem de zengin olunmaz, ters mıknatıslama yapar” diyorlar. İşçilerini de salon adamı olarak değerlendiremeyiz. Zira tabanın genel eğilimi, içki içip kumar oynamak yönünde.

Anno 2070 ss 2Ekolojik dengeden de bahsetmek gerek. Oyunda kurmuş olduğunuz yapıların pek çoğu, doğaya belli bir oranda zarar veriyor. Denge bozulmasının, tarım alanlarının verimsizleşmesi ve çalışanların genel memnuniyet seviyesinin düşmesi gibi bir takım sonuçları var. Öte yandan bozuk bir ekosistemde oyuncuların felaketlerle karşılaşma riski, tahmin edilebileceği üzere, daha yüksek oluyor.

Üçüncü grup olan S.A.A.T. ise; iktidarı bir yapay zekaya bırakacak kadar bilim düşkünü insanlardan oluşuyor. Gündemi takip edeceğime periyodik cetvel ezberlerim diyenlerin grubu olan S.A.A.T. , apolitik bir kuruluş. Oyun boyunca çatışmada bir taraf seçmektense, ödeneği verene yardım etme niyetinde olduklarını gözlemliyoruz. Yani hangi grubu seçmiş olursanız olun bu arkadaşlardan yararlanabiliyorsunuz. Yapıları diğer iki grup kadar çeşitli. Ayrıca su altında inşaat yapabilecek kadar gelişmiş bir teknolojiye sahipler.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    yazar arkadaş yeni sanırım,o yüzden çok kırıcı olmamaya çalışacağım.inceleme olmamış.eheh pek kırmayıcı da olmadı bu,e tabi kafa kalmıyor bu saatlerde.neyse bir uğur değil deyip kapatalım,ama devam yahu,neden olmasın belki yeni uğur olur?olma mı?

Bir cevap yazın