Android 4.0 Ice Cream Sandwich USB Kontrolcüleri Destekleyecek

Akıllı cep telefonunuzu tam donanımlı bir oyun konsoluna çevirebilirsiniz.

Ice Cream Sandwich

Google’ın en yeni işletim sistemi Android 4.0 Ice Cream Sandwich, USB ara yüzlü oyun kollarına ve diğer çevre birimlerine destek verecek. Android yazılım mühendislerinden Romain Guy’ın Twitter üzerinden duyurduğu yeni özellik ile cep telefonunuzu oyun konsoluna dönüştürmek mümkün.

İlk olarak, Android’in tabletlere özel olan 3.x sürümünde desteklenen bu özellik, Ice Cream Sandwich ile artık telefonlara da geliyor. Bugüne kadar tablet kullanıcıları harici sabit disk, klavye, fare veya Xbox 360 kontrolcüsü gibi çevre birimlerini tabletlerine bağlayabilip kullanabiliyorken, cep telefonu sahipleri sadece Bluetooth üzerinden çevre birimi bağlayabiliyor ve bu çevre birimlerini çalıştırabilmek için üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duyuyorlardı. Ice Cream Sandwich ile bu durum değişecek.

Google’ın Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile birlikte hem akıllı cep telefonlarını hem de tabletleri tek bir işletim sistemi çatısı altında toplamayı amaçladığını düşünürsek bu özellik pek de sürpriz sayılmaz aslında. USB kontrolcülerine olan doğal destek ile eğer telefonunuzun HDMI çıkışı da varsa ceplerimizde birer oyun konsolu taşımak hayal olmaktan çıkabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın