Anakart Üreticileri Intel’in 925X ve 915P Yongasetlerini Bir Kez Daha Deniyorlar

Anakart Üreticileri Intel'in 925X ve 915P Yongasetlerini Bir Kez Daha Deniyorlar

Altı hafta önce Intel, kendi deyimiyle “dijital devrim” olarak adlandırdığı yeni yongaseti serisini duyurmuştu. Bizim deneylerimiz de Intel’in yeni yongasetleri olan 925X ve 915P’nin sunduğu pek çok özellik olduğu kanıtlamıştı – en azından kağıt üzerinde.

Daha sonra, elimize ulaşan ilk bir kaç anakartla birlikte karmaşa da başladı. İlk olarak, bir üretim hatasından dolayı Intel, bütün ICH6 güney köprülerini geri çağırmak zorunda kaldı. Bazı anakart üreticileri bu durumdan etkilenmedi, diğerleri ise teslimatlarını son anda durdurdular, hatta bazı üreticiler anakartlarını geri toplamak zorunda kaldı.

Bu arada biz de kendi sorunlarımızla boğuşmaya devam ettik. Öncelikle, 3.6 GHz Pentium 4’ün (model 560) ne kadar fazla güç tükettiğini öğrendik, D0 aşamalı işlemcilerde bu ısı yayımı 115 W’a kadar çıkabiliyordu. Bu sayede en fazla kasa içi işlemci sıcaklığı olan 72.8°C’yi gördük. Bu durum işlemcinin ciddi anlamda bir güç ihtiyacı olduğunu da gösteriyor. Intel’in tanımlamalarına göre bu bir sorun değil fakat çok sayıda anakart deneylerin daha ilk aşamasında kesilmişti.

Sonuç olarak farkında olmadan beta deneyi (beta tester) yapmış olduk, sorun çözümleri ve BIOS güncellemeleri seli içinde boğulduk – ayrıca tutarsız deney sonuçları da cabası. Bazı önemli güncellemeleri hala beklediğimizden, bu proje için deney sonuçlarını da yayınlamaktan vazgeçtik. Bu inceleme daha çok anakartların çıkardığı sorunlar üzerine oldu. Daha geniş ve karşılaştırmalı deneyleri ilerleyen haftalarda tekrarlayacağız.

Bir cevap yazın