Anakart Piyasası Üzerine Notlar

Büyüklerin Avantajları

1. grup üreticilere bu satış başarısını sağlayan şey, kutu satışlarından çok, dünyadaki büyük PC markalarına yönelik – genelde özel tasarım – OEM anakart satışlarıdır. Bu bir kriterdir ve aşağıdaki diğer maddelerde göreceğiniz gibi etrafındaki çok şeyi belirler ama tek kriter değildir. O halde anakart piyasasındaki gerçekleri – ve biraz da iddiaları – sıralayarak satış başarısı/kalite/ performans/seçilebilirlik arasında ne gibi ilişkiler olabilir bir irdeleyelim:

  • Büyük PC üreticileri önce fiyata, üretim kalitesine, stabiliteye ve uyumluluğa bakarak anakart seçerler. Performans ve özellik ikinci sırada gelir; aksesuar zenginliğine ve overclock becerilerine neredeyse hiç bakılmaz.
  • Yüksek hacimli üretim ve PC firmalarının katı kalite koşulları, büyüklere deneyim ve kalite getirmiştir.
  • 1. grup üreticiler bu deneyimi pekala son kullanıcıya yönelik kutulu modellerine yansıtarak yüksek performans, bol özellik ve overclock becerileri de sunabilirler – nitekim öyle de olmuştur.
  • 1. grup anakart üreticilerinin işlemci ve yongaseti üreticileriyle ilişkileri çok daha güçlüdür, birbirlerinin ortağı gibi çalışırlar, birbirlerinin tesislerinde ofisleri vardır.
  • Katıldığımız bir toplantıda yongasetinin iyisini büyüklerin aldığı ileri sürülmüştür. İşlemcileri düşünürseniz bu iddia mantıklı geliyor: Aynı model ve aynı hızda olmalarına karşın, farklı seri numaralarından ayırt edilebilen bazı işlemciler diğerlerine kıyasla overclock’a daha yatkındır örneğin. Resmen doğrulanmasa da, bu “farklılık” en küçüklerin neden daha sık stabilite sorunu yaşadığını bile açıklayabilir.
  • 1. gruptakiler yongasetini daha ucuza alırlar; bunu da – bazı ender durumlar haricinde – satış fiyatlarını ucuzlatmak için değil teknolojilerini geliştirmek için kullanırlar.
  • 1. gruptakiler AR-GE çalışmalarına daha fazla kaynak aktarabilirler.

Bu tabloda her şey 2. grubunun aleyhine gibi görünüyor değil mi? 1. grubun avantajları çok açık şekilde ortada ve 2. grubunun üst sıralarındakiler bir üst lige mümkün olduğunca yaklaşmak için çabalıyorlar.

Büyüklerin Avantajları

Öyleyse altlarda yer alan firmalarla ilgilenmeyecek miyiz? Hayır, çünkü daha altlarda yer alan üreticiler de tam son kullanıcının isteyeceği özellik, performans ve stabiliteye sahip ürünler üretebiliyor. Bu, tümüyle perakende pazarında kendilerine başka fırsatlar yaratmalarına, çevikliklerine, günün koşullarına daha iyi ayak uydurabilmelerine bağlı. Bu firmalar arasında kaliteli mühendisleri sayesinde cesur adımlar atıp yaratıcı, yenilikçi özellikler sunanlar da var. Örneğin 2. grubun üst sıralarına sık sık yaklaşan Abit, son 4-5 yıldır SoftMenu’den IDE RAID’e, yüksek işlemci frekanslarında ısınmayı azaltıp stabiliteyi artıran 6 MOSFET transistörlü “3-phase” (trifaze) güç çözümünden, sistem stabilitesini artırıcı lehim şeritlerine pek çok yeniliğe imza attı. Üstelik büyükleri de kendisini taklit etmeye zorladı. Ayrıca Abit, DigiTimes‘ın haberine göre 2. grup anakart üreticileri arasında büyük OEM’lerden anakart siparişi alan tek firma.

Büyüklerin Avantajları

Bir cevap yazın